DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türk Boğazlarından Geçiş Ücretlerine ALTIN FRANK düzenlemesi Geldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türk Boğazlarından Geçiş Ücretlerine ALTIN FRANK düzenlemesi Geldi

Türk Boğazları’ndan geçen gemilerden alınan ücret 1 Temmuz’da arttı. Artış ALTINFRANK ölçüsü temel alınarak belirlendi.

Türkiye uzun zamandır altın değer ölçüsünden çok aşağıda Boğaz geçiş ücretlendirmesi yapıyordu. Buna göre 1983 yılında Frank bedeline yüzde 75 indirime gitmiş, bir Frank’ı da 0.80 dolar olarak sabitlemişti.

Nedir bu AltınFrank?

AltınFrank Montrö Boğazlar Sözleşmesi gibi anlaşmalarda, belirli ücretlerin ve tazminatların hesaplanmasında kullanılmak üzere belirlenmiş bir değere sahiptir; sabit bir altın miktarına denk geldiği için, dönemsel dalgalanmalardan etkilenmeyen bir değer ölçütü sunar ve anlaşmalarda ekonomik istikrarı sağlar.

Altın Frank, 19. ve 20. yüzyıllarda çeşitli uluslararası anlaşmalarda kullanılan, altın standardına dayalı bir hesap birimidir.

Türkiye Boğaz Geçiş Ücretlerine Hak Ettiği Düzenlemeyi Yaptı

Boğazlar Geçiş ücretlendirmesi konusunda Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı önemli açıklamalar yapmış ve uyarılarda bulunmuştu.

Cihat Yaycı 30 Ağustos 2022’de konuyu gündeme getirdikten sonra ilk düzenleme aynı yıl revize edildi. Türkiye 7 Ekim 2022’de yapılan ve 39 yıl sonraya tekabül eden ilk zam rakamını yürürlüğe koydu.

Sürece ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu 7 Ekim 2022’de boğaz geçiş ücretlerine zam yaptıklarını anımsatmış ve bu ücreti 1 Temmuz 2023’te 4,42 dolara çıkardıklarını belirtmişti.

Bakan Uraloğlu,2024 yılı için ‘’1 Temmuz’dan itibaren boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerin ‘altın frank’ üzerinden tespit edilen ücretleri 5,07 dolar olacak.” ifadesini kullandı.

2022 Beş Kat Arttı!

7 Ekim 2022’de uygulanan zam ile rakam net tonaj başına 4 dolar olarak belirlendi. Böylece 7 Ekim 2022’de düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte Boğazlar’dan elde edilen fener, tahlisiye ve sağlık rüsumu ücretleri 5 kat artırıldı.

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı  Münhasır Ekonomik Bölge, Kıta Sahanlığı, Deniz Yetki Alanları gibi Boğaz geçiş ücretlerine dair uzun süredir uyarılarını dile getiriyordu.

Amiral Cihat Yaycı, Boğazlar ve Montrö Sözleşmesi hakkındaki açıklamalarında Türkiye’nin güvenliği ve egemenliği açısından taşıdığı önemi vurgulayıp, 1936’daki anlaşmanın Altın Frank üzerinden belirlenen ücretlerinin günümüz şartlarında 5 dolar 7 cent olarak güncellenmesi gerektiğini belirtmişti.

Karar Yürürlüğe Girdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Montrö Sözleşmesi’ne göre, Türk Boğazları’ndan uğraksız geçen gemilerden sağlık denetimi, fener ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alındığını hatırlattı ve şunları kaydetti:

“Ücretlerin hesaplanmasında, gemilerin net tonajı (NRT) baz alınırken birim olarak da altının ons fiyatına endeksli olan ‘altın frank’ esas alınıyor. 10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde, bu gemi 2022’deki ilk güncellemeden önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için toplam 3 bin 240 dolar ücret ödüyordu. 1 Temmuz 2024 sonrasında ise bu gemi toplam 20 bin 370 dolar ücret ödeyecek. Yani yaptığımız güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişi artmış olacak. Tahsil ettiğimiz ücretlerle dünyanın en riskli dar su yollarından olan Türk Boğazları’mızda deniz emniyeti ve güvenliğinin yanı sıra çevre emniyetini artırmak için gerekli altyapılarımızı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.”

YORUM YAP