reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.249,13 -0.817
reklam

Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz
reklam

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, Arap Bankalar Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Arap Bankacılık Zirvesi konuştu.

Karahan, sıkı para politikasının devam edeceğini belirtirken bu süreçte TL’nin değer kazanmasını beklediklerini ifade etti ve ”TL mevduatlarda ciddi artış gözlemliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de görülen enflasyonist durum ile ilgili de konuşan Karahan, ‘‘Manşet enflasyonda haziran ayında ciddi bir gerileme bekliyoruz. Sıkı para politikası devam ettirilecek. TL’nin reel olarak değer kazanmasını bekliyoruz.” dedi.

“TL mevduatlarda ciddi artış gözlemliyoruz”

Karahan, bankacılık sektörü ile ilgili olarak “Sıkılaşmanın bankacılık sektörüne faydalı olacağını düşünüyoruz. Yüksek enflasyon ortamına rağmen bankacılık sektörü kârlılığını devam ettirebiliyor.” şeklinde konuştu.

“Aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkan sağlanacak”

Yaptığımız düzenlemeler, fazla TL likiditesinin sterilize edilmesine, TL mevduata geçişin desteklenmesine ve aşırı kredi büyümesinin önlenmesine imkan sağlayacak.

“Türk Lirası bazlı mevduatın payı yüzde 45’e yükseldi”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, “Son verilerimize göre Türk Lirası bazlı mevduatın payı Ağustos 2023’teki en düşük seviyesi olan yüzde 31’den yüzde 45’e yükseldi.” dedi.

Küresel sıkılaşma döngüsünün zirvesinde bulunulduğunu ifade eden Karahan, Türkiye’de enflasyonun 2023 yılı genelinde düştüğünü ancak Merkez Bankasının hedeflerinin üzerinde kalmaya devam ettiğini söyledi.

“Giderek daha fazla merkez bankası açık enflasyon hedeflemesi yapıyor”

Büyük ölçüde para politikalarının geliştirilmesindeki ilerlemeler sayesinde gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankalarının küresel riskleri azaltma konusunda çok daha yetenekli hale geldiğini belirten Karahan, “İlk olarak, giderek daha fazla merkez bankası açık enflasyon hedeflemesi yapıyor. Bu nedenle salgının ardından artan enflasyona yanıt olarak politikayı önemli ölçüde sıkılaştırdılar. İkincisi, küresel finansal mimari ve iç politika çerçevelerindeki iyileştirmeler, sermaye akışlarındaki dalgalanmalara daha az maruz kalınmasını sağladı.” dedi.

“Bölgesel iş birliğimizi geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor”

Yakın tarihli bir OECD raporuna göre, gelişmekte olan piyasa hazinelerinin yabancı para cinsinden borç ihraçlarının payının 2005’teki yüzde 15’ten 2022’de yüzde 4’e düştüğünü aktaran Karahan, “Bu, gelişmekte olan piyasalardaki finansal piyasaların dayanıklılığını artırma konusunda işimizin bittiği anlamına gelmiyor. Örneğin, ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanımı sınırlı kalıyor. Bunun artması yurt içi ekonomilerin küresel şoklara karşı dayanıklılığını daha da güçlendirecektir. Bu nedenle ekonomilerimizin ve finans sektörlerimizin birbirine bağlılığı göz önüne alındığında, bölgesel işbirliğimizi geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki enflasyon beklentilerine değinen TCMB Başkanı Karahan, şunları kaydetti:

En son açıklanan nisan ayı verisine göre enflasyon, yüzde 69,8 seviyesindeydi ve baz etkileri nedeniyle enflasyonun mayıs ayında yüzde 75 civarına ulaşmasını bekliyoruz. Fiyat istikrarını yeniden tesis etmek amacıyla geçtiğimiz haziran ayında sıkılaştırma sürecine başladık ve halihazırda cari dengemizde, döviz rezervlerimizde önemli iyileşmeler, iç talepte yavaşlama işaretleri ve Türk Lirası finansal varlıklara olan tercihin arttığını görüyoruz. Haziran ayından itibaren manşet enflasyonda kalıcı bir düşüş görmeyi bekliyoruz. Bu düşüş, kısmen yaz aylarındaki baz etkisinden kaynaklansa da aylık enflasyonun ana eğilimindeki iyileşmenin devam etmesiyle kalıcı olacaktır. Para politikamızda ara hedef niteliğini de taşıyan yıllık enflasyon tahminlerimiz 2024 yıl sonu için yüzde 38, 2025 için yüzde 14 ve 2026 için yüzde 9’dur. Gelecek dönemde aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş gözlenene ve enflasyon beklentileri tahmin aralığımıza yaklaşana kadar sıkı para politikasını sürdürmemiz gerekecek. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma olması durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

“Yabancı yatırımcıların Türk bankacılık sektörünün borçlanma araçlarına olan iştahının arttığını gözlemliyoruz”

Fatih Karahan, TCMB’nin sağlam para politikası duruşunun, yurt içi talebin dengelenmesi, Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanması ve enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin etkisiyle aylık enflasyonun ana eğilimini aşağı çekeceğini söyledi.

Türkiye’de enflasyondaki düşüşten en fazla yararlanacak olanlar arasında bankacılık sektörünün de yer alacağına işaret eden Karahan, “Fiyat istikrarının sağlanması ve Türk Lirası’na olan güvenin artmasıyla birlikte borçların düşük olması, bankacılık sektörüne ciddi bir büyüme alanı açacağı anlamına geliyor.” dedi.

Türk bankacılık sektörünün şoklara karşı dayanıklı olduğunu vurgulayan Karahan, bu dayanıklılığın 2001 krizine kadar uzandığını ve küresel mali kriz sonrası dönemde daha da güçlendiğini ifade etti.

Fatih Karahan, şunları kaydetti:

Yakın zamanda, yükseliş döngüsü ve enflasyonla mücadele yolumuza yönelik artan küresel güven, dış finansmana ilişkin görünümü de iyileştirdi. Politikaların normalleşmesi ve Türkiye’nin risk primindeki düşüş eğiliminin etkisiyle yabancı yatırımcıların Türk bankacılık sektörüne olan iştahında da artış gözlemliyoruz. Kamu ve özel bankalar 2023’te ve bu yıl çok sayıda uzun vadeli eurobond ihraç etti. Eurobond ihraçları geçen yılın eylül ayından bu yana yaklaşık 13,8 milyar dolara ulaştı. Bu yılın başından bu yana toplam eurobond ihraçları 7,8 milyon dolar, sermaye benzeri borç ihraçları ise 4,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

“Türkiye’de katılım finansmanının pazar payı artıyor”

Merkez Bankası Başkanı Karahan, İslami finans ve finansal teknolojilerdeki son gelişmelere de değinerek, İslami finansın dünya çapında istikrarlı bir hızla büyüdüğünü ifade etti. Karahan şöyle konuştu:

”Bunun Türk bankalarının ve şirketlerinin erişebileceği bir pazar olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu nedenle katılım bankalarının daha da büyümesini sağlayacak gerekli finansal ve düzenleyici altyapının oluşturulmasına destek vermeye devam ediyoruz. Örneğin, düzenlemelerimizi katılım finans kuruluşlarına özel uyarlayarak, katılım bankaları ile konvansiyonel bankalar arasında eşit şartlar sağlamaya çalışıyoruz. Katılım bankalarının daha iyi uyum sağlaması için finansal mimaride ince ayar yapılması konusunda diğer düzenleyici kurumlara teknik yardım ve destek sağlıyoruz.”

reklam

YORUM YAP

reklam

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
  32,7488 32,7878 % 1.53
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
  35,0201 35,1602 % 0.53
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
  41,5740 41,6058 % 0.85
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  36,7997 36,8443 % 1.98
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  23,8409 23,8547 % 1.46
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  3.931,76 4.018,81 % 2,80
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  2.457,35 2.457,99 % 2,80
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
  66.249,13 -0.817
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış