Format Haber

‘Cübbeli Hoca’ diye tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’den dikkat çekici bir iddia!..

‘Cübbeli Hoca’ diye tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’den dikkat çekici bir iddia!..
21 Eylül 2020 - 17:59

‘Cübbeli Hoca’ diye tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, CNN Türk’te Ahmet Hakan, Hakan Bayrakçı ve Nedim Şener’in sorularını cevaplandırdı.

Konuşmasının bir bölümünde Ünlü, Türkiye’deki artan dini akımlara ve bunların dernekleşme faaliyetlerine dikkat çekerek ayrıca bazı selefi grupların silahlandığını söyledi. “İnsanları alenen ölümle tahdit ediyorlar, İzmir kaynıyor” dedi.

‘Tarafsız Bölge’ programında açıklamalarda bulunan Ahmet Mahmut Ünlü,

”Özellikle Batman, Adıyaman taraflarında çok selefi akım var. Selefi tarafıyla İran yanlısı Şii tarafın çatışması hazırlanıyor. Barut gibi. Bu silahlanmayı durdurun. Yarın bu işin önünü alamayız. Birisi ‘şeyhim ‘ diye cihat ilan edecek öbürü mehdiyim diyecek. Birbirine öldürür bu Müslüman millet. Asker bunları vurmak zorunda kalacak. İzmir kaynıyor. Bunlar nasıl müsaade ediliyor. Mutlaka kontrol edilmesi lazım.” dedi.

Ahmet Mahmut Ünlü’ nün açıklamalarının yankıları sürerken Savcıların konuyla ilgili bilgisine başvurup-başvurmayacakları henüz netlik kazanmadı.

Sosyal medyada birçok kullanıcı konuyla ilgili olarak ‘Cübbeli Hoca’ diye tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün iddiasının araştırılması gerektiği üzerine Twitler atıyor.

Ünlü: ‘Selefî dernekler silahlanıyor”‘

Bu arada Ahmet Mahmut Ünlü Twetter’dan şu açıklamayı yaptı:

“Cemaatler ve tarîkatlar silahlanıyor” demedim, “Selefî dernekler silahlanıyor” dedim ama din karşıtı bâzı yayın organları kasıtlı olarak lafı ‘Cemaatler ve tarîkatlara’ çevirdiler

Bakanlığı meseleyi ‘hassasiyetle takip ediyor’ açıklaması
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, ‘Cübbeli’ Ahmet Mahmut Ünlü’ nün, ‘silahlanan tarikatlar var,’ açıklamasına karşın konunun ‘hassasiyetle’ takip ediliğini ifade eden bir açıklama yaptı:
2.Bir kısım derneklerin silahlandığı iddiası ya da ihtimaline karşı da kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Paylaşılan ilk demeçten sonra da derhal Sivil Toplumla İlişkiler Genel Md.lüğü denetçileri, terör ve istihbarat birimlerimiz tekrar tahkikata başlamıştır.
1.Bakanlığımızca, bugüne kadar selefi derneklerle ilgili yapılan denetimlerle birçok dernek kapatılmış, birçoğuna para cezası uygulanmıştır. İç Güvenlik Stratejileri Başkanlığı’nca da konunun önemine binaen 1,5 yıllık kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.”
3.Mesele aynı hassasiyetle takip edilmeye devam edilecek, idari ve adli süreçler işletilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur..
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır