Format Haber

Bu adadaki heykellerin gizemi çözülemiyor

Bu adadaki heykellerin gizemi çözülemiyor
13 Mayıs 2020 - 1:08

Tahiti’nin 932 mil (1.500 km) kuzeydoğusunda Marquesas Adaları yer alır; en yakın kıtadan binlerce kilometre uzaklıktaki adalar topluluğunun birisinin adı Nuku Hiva. Marquesas Adaları ‘ nın en büyüğü olan bu adanın ana yerleşim merkezi Taiohae şehridir. Bölgenin turistlik potansiyeli oldukça çekici;  sahil Pasifik Okyanusu’nun mavisiyle birleşiyor, volkanik zirveleri ve muhteşem yamaçlarıyla turistleri cezbediyor.

İşte bu adaya Avrupalılar sadece 16 yüzyılın sonlarında buraya ulaştı. Ancak gelenler Ada’nın yalnızca doğal güzelliklerini değil, gizemi bugün bile çözülemeyen birçok heykellerle karşılaştı.

Nuku Hiva adasının şaşırtıcı ve gizemli heykelleri.

Nuku Hiva’ nın ilk yerleşimcilerinin 2000 yıl İstanbul escorts önce buraya ulaştığı sanılıyor. Zengin bir kültüre sahip bu adada yapılan arkeolojik kazılarda dünyada başka benzeri bulunmayan heykeller bulunuyor. Öyle ki tarihin sırlı sayfaları arasına kaydedilen bu heykeller büyük bir gizem barındırıyor. Bazı heykellerin boyu 2,5 metreye yakın. Heykelleri boyutları birbirinden farklı; bazıları büyük bir ağza sahipken, diğerleri küçük bir gövdeye ve orantısız olarak büyük uzun baş kasklarına sahip.

Bu heykellerin ne zaman yapıldığı, ne için yapıldığı, neden böyle bir figür seçildiği ve konumlarının özel bir amaç taşıyıp-taşımadığı ise hâlâ meçhul. Araştırmacılar bu heykellerin yerleşimcilerin hayal gücünün bir sonucu mu yoksa tarih öncesi  bir sanatın orijinal freskleri mi olduğundan emin değil… Heykellerin tarihlendirilmesi belirsizliğini koruyor. Marquesas Adaları’nın orijinal adı, ‘’Te Fenua` Enata”, bunun anlamı ise bazı bilim adamlarına göre “yabancılar!”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır