reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

Amerika’ da bazı polisler protestocular geldiğinde dizlerinin üstüne çöktü af diledi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Amerika’ da bazı polisler protestocular geldiğinde dizlerinin üstüne çöktü af diledi
reklam

ABD’ de Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis şiddetiyle ölmesine tepkiler şiddetlenirken, Miami ve New York’ taki polisler protestocular geldiğinde dizlerinin üstüne çöktü af diledi.

Bu arada 46 yaşındaki George Floyd’un otopsi raporu hazırlandı.

Resmi raporda kast unsurunun ‘hafifletildiği’ görülürken Floyd’un ailesi tarafından tutulan ve bağımsız uzmanlar tarafından hazırlanan otopsi raporunda Floyd’un boğazına ve sırtına yapılan baskı sebebiyle nefes almakta güçlük çektiği ve bu sebeple boğularak öldüğü kesinleşti.

Polisin orantısız şiddet uygulayarak ölümüne sebep olduğu memurun önce serbest bırakılıp ardından tutuklanması göstericilerin öfkesini dindirmedi; George Floyd’un ölümüne engel olmayarak ‘suça’ ortak oldukları iddia edilen 3 polis memurunun da sorumluluklarının araştırılması ve yargıya taşınması için yapılan gösteriler ülke çapına yayıldı.

Barışçıl gösteriler için eyalet polis departmanları tepkileri kontrollü tutmaya çalışırken, göstericiler arasına karışan ve yağma dahil sosyal kargaşa ve ‘müesses nizam’ ihlaline neden olan aşırı uçların ortamı daha da gerginleştirmesinden endişe ediliyor.

Ancak önceki gün Miami ve New York’ taki protestolarda ilginç bir olay yaşandı. Polisler protestocular geldiğinde George Floyd’ un anısı için dizlerinin üstüne çöktüler. Bu hareket ‘ırkçılığa hayır’ anlamı taşıyor. Protestocular için bu hareket aynı zamanda bir ‘af dileme’ olarak değerlendirildi. Polislerin yasal sınırlar içinde kaldığı sürece halkın demokratik tepkilerini gösterebilmeleri için bir güvenlik koruması sağladığı da  hatırlatıldı.

 

reklam

YORUM YAP