DünyaGündem

Türkiye geçen yıl 38 ton altın üretimiyle rekor kırdı

Bakan Dönmez: 'Salgına rağmen altın üretiminde 2020 hedefimiz 44-45 ton.'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlığın web sayfasındaki açıklamasının bir bölümünde, Türkiye’nin geçen yıl 38 ton altın üretimiyle rekor kırdığını belirtti.

Bakan Dönmez, bu yılki hedeflerine ilişkin olarak da “Salgına rağmen 2020 hedefimiz 44-45 ton. Önümüzdeki 5 yılda da hedefimiz altın üretiminde yıllık 100 tona ulaşmak” dedi.

Türkiye’de 2000’li yıllara kadar altın üretimi yapılmadığına dikkati çeken Dönmez, geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artış gösteren üretimin 38 tonla en büyük rekor kırığını ifade etti.

Bakan Dönmez, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“2020 hedefimiz salgına rağmen 44-45 ton, ancak bu yeterli değil. Her yıl 130-160 ton altın ithal ediyoruz. Ödediğimiz rakam az değil, 8-10 milyar dolar. Bu yıl ilk 6 ayda altın ithalatına ödediğimiz bedel 11 milyar dolar. Belki en büyük ithalatı yapmış olacağız. Kuyumculuk sektörümüz iyi, ihracatımız da var ama bu kadar bedeli neden yurt dışına ödeyelim? Aramalara hız veriyoruz. Yeni altın sahalarımız da oldu. Bunların bir kısmını Türkiye Varlık Fonu’na devrettik. İnşallah orada değerlendirilecek. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda altın üretiminde yıllık 100 tona ulaşmak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı