DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

2020 yılında, kartlı ödeme tutarının en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu

Yayınlanma Tarihi : Google News
2020 yılında, kartlı ödeme tutarının en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu

Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, 2020 genelinde kartlı ödemeler yüzde 17 artarak 1.15 trilyon TL’ye yükseldi.

Pandemide döneminde Türkiye toplam kart adedinde Avrupa’da birinci sırada yer aldı; kredi kartı sayısı 2020’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artarak 75,7 milyon oldu.

Her 5 kartlı ödemeden 2’si banka kartlarıyla yapıldı.

İnternetten kartlı ödeme tutarı 260 milyar TL oldu.

Temassız ödemeler geçen yıla göre 2,5 kat arttı.

2020’de banka kartları ile yapılan ödemelerin toplam kartlı ödeme adedi içindeki payı yüzde 36’ya ulaştı.

2020’deki banka kartı işlem adetlerine göre dağılımında ödeme ve nakit çekim  payının yüzde 67, nakit çekim işlemi payının ise yüzde 33 olduğu görüldü.

Banka kartlarının dışında, ticari kredi kartları da 2020 yılında ödemelerde daha çok kullanılmaya devam etti. Ticari kredi kartlarıyla yapılan ödemeler yüzde 27 artışla 265 milyar TL’ye, bu ödemelerin toplam kredi kartı ödemeleri içindeki payı ise yüzde 28 seviyesine ulaştı.

2020 yılında, kartlı ödeme tutarının en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu.

2020 yılında, kartlı ödeme tutarının en hızlı arttığı sektör elektronik eşya oldu. Elektronik eşya sektöründe kartlı ödemeler 2020 yılında bir önceki yıla göre yüzde 65 artarak 88 milyar TL’ye ulaşırken, bu sektörü yüzde 35’lik artış ve 341 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarıyla market-gıda ödemeleri izledi. Üçüncü sırada ise kamu/vergi ödemeleri yüzde 31’lik artış ve 37 milyar TL’lik ödeme tutarıyla yer aldı. Onu, yüzde 29’luk artış ve 50 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarıyla yapı malzemeleri/nalburiye sektörü, yüzde 17’lik artış ve 38 milyar TL’lik kartlı ödeme tutarıyla mobilya/dekorasyon sektörleri izledi. Kartlı ödeme büyüklüğüne göre sektörel sıralamada ise ilk sırayı 341 milyar TL’lik büyüklükle market-gıda ödemeleri aldı. Bu sektörü 88 milyar TL ile elektronik eşya, 80 milyar TL ile giyim, yine 80 milyar TL ile akaryakıt ve 50 milyar TL ile yapı malzemeleri/nalburiye sektörleri takip etti.

‘Temassız ödeme adedi geçen yıla göre 2.5 kat artarak 1.73 milyar adet oldu.’

Kullanıcılara hızlı, kolay ve hijyenik ödeme yapma imkânı sunan temassız ödemeler, 2020’de pandeminin de etkisiyle hayatımızın vazgeçilmez bir ödeme aracı haline geldi. 2020 yılında, temassız kredi kartı adedi 45 milyona ulaştı; bu ise her 5 kredi kartından 3 tanesinin -yani toplam kredi kartlarının yüzde 60’ının- temassız özellikli olduğu anlamına geliyor. Banka kartlarında da temassız dönüşüm hızla devam ederken, temassız banka kartı adedi 51 milyona, temassız banka kartlarının toplam banka kartları içindeki payı ise yüzde 27’ye yükseldi. Temassız ödeme yapılabilen terminal sayısı ise 2020’de hızla artarak 2 milyona yaklaşırken, bugün her 4 terminalden 3’ünde temassız ödeme yapılabilir duruma gelindi. Kartlarla yapılan temassız ödeme adedi geçen yıla göre 2.5 kat artarak 1.73 milyar adet oldu. 2019 yılının toplamında 502 milyon adet temassız ödeme yapılırken, bugün gelinden noktada tek bir ayda yapılan temassız ödeme adedi 200 milyona ulaşmış durumda. Mağaza içi yapılan kartlı ödemelerde ise her 5 ödemeden 2’si artık temassız gerçekleşiyor.

YORUM YAP

Osman Özbaş TÜM YAZILARI

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış