reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.382,00 -0.534
reklam

‘İyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısının üzerine çıkarsa salgın kontrol altına alınabilir.’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘İyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısının üzerine çıkarsa salgın kontrol altına alınabilir.’
reklam

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Habertürk TV yayınında koronavirüs salgınında gelinen son durumu değerlendirdi.

Prof. Ceyhan, salgının gidişatıyla ilgili verileri paylaşırken, önemli olanın iyileşen hasta sayısı ile yeni vaka sayısı arasındaki oran olduğunu belirtti.

“Yaklaşık 10 gündür yeni hasta sayısı iyileşen hasta sayısının üzerinde devam ediyor. Bu durum kontrolün kaybedildiğini gösteriyor. Ne zaman iyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısının üzerine çıkar ve günden güne bu durum iyileşir, o zaman yeniden kontrol altına almaya başladığımızı söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

Mehmet Ceyhan salgına karşı yeni tedbirler alınması gerektiğini de söyleyerek, ”Çünkü biliyoruz gerçek vaka sayıları açıklananın on katı kadardır. Siz ne kadar çok ve doğru test yaparsanız yapın bu bütün ülkelerde böyledir. Eğer Türkiye’de yeterli sayıda ve doğru test yapılamıyorsa o zaman gerçek hasta sayısı daha da yüksektir. Ancak önemli olan iyileşen hasta sayısı ile yeni vaka sayısı arasındaki orandır” dedi.

reklam

YORUM YAP