DünyaGündem

ABD Anayasa Mahkemesi önünde binlerce insan matem tutuyor

'Hakimlik sadece devlet memurluğu değil, hak hukuk mücadelesidir'

ABD Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg, dün 87 yaşında öldü.

Ölümü ABD’nin en yüksek mahkeme üyeliğine yeni atama nedeniyle Cumhuriyetçi ve Demokratların karşı karşıya gelmesine yol açabilir. Çünkü yeni üyeyi Trump seçer ve oraya muhafazakar bir yargıç getirebilirse bu orta/uzun vadede Yüksek Mahkeme yapısını Cumhuriyetçiler lehine etkileyecek.

Bu nedenle ABD Başkanının önümüzdeki günlerde koltuğu dolduracak yeni bir aday göstermesi yeni tartışmaları gündeme getirecek. Başkanlık yarışının diğer adayı Biden taraftarları,seçimden sonra bunun gerçekleştirilmesini istiyor.

ABD Yüksek Mahkemesinin önemi

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi (İngilizce: Supreme Court of the United States), en üst düzey temyiz mahkemesi ve kararlarıyla ABD Anayasası’nı yorumlayan organ. Açılan davalar çerçevesinde devletin ulusa, eyaletin eyalete ve hükümetin yurttaşa karşı yetkilerinin sınırlarını belirler.

Yargıç Ruth Bader Ginsburg kimdi

Son dönemlerinde hastalıkla mücadele eden ABD Yüksek Mahkeme üyesi Yargıç Ruth Bader Ginsburg, demokrasiye ve özgürlük ideallerine güven duyan bir insandı; 

Ginsburg, eşitlik ve insan hakları mücadelesinin sembol ismiydi. Kadın hakları konusunda çalışmalarıyla öne çıkıyordu; azınlık hakları ve ayrımcılığın kalkmasını savunan görüşleriyle ABD‘de liberal değerlerin önemli simgeleri arasındaydı.

Ölümü üzerine gece yarısı binlerce insan anaysa mahkemesi önüne koşarak matemini tutmaya başladı.

Yas tutanlar, John Lennon’un “Imagine” şarkısını da söylediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı