Format Haber

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ”asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmemiştir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ”asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmemiştir.” dedi.
15 Ekim 2020 - 19:13

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, insan onurunu ve saygınlığını koruyan önemli bir prensibin, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda güvenceye kavuşan lekelenmeme hakkı olduğunu belirterek, “Kanunun yürürlüğe girdiği 2017 Eylül’den bugüne kadar 261 bin 843 kişi hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilmiş, asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmemiştir.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ceza Muhakemesinde Lekelenmeme Hakkı Çalıştayı’na katıldı. Çalıştay’da bir konuşma yapan Bakan Gül, ceza muhakemesi hakikati araştırırken masumların lekelenme riskini sıfıra indirmek zorunda olduğunu dile getirdi. Ceza Muhakemesi Kanunu’nda 2017’de yapılan düzenlemeyle lekelenmeme hakkının getirildiğini hatırlatan Gül, masumiyet karinesini tamamlayan lekelenmeme hakkının, haksız ve yersiz suç isnatlarına, amaç dışı takibatlara karşı kişilerin onur ve saygınlığının korunmasını içerdiğini anlattı. Bakan Gül, soyut, dayanaksız ya da konusu suç oluşturmayan ihbar ve şikayetlerin lekelenmeme hakkı kapsamında ayıklandığını, soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verildiğini bildirdi.

Haksız, yersiz biçimde kişilere şüpheli sıfatı verilmesinin, gereksiz biçimde soruşturma işlemlerine muhatap olunmasının önüne geçildiğini belirten Gül, şöyle konuştu:

“Artık her ihbar için soruşturma başlatılmıyor, asılsız bir ihbar karşısında vatandaşlarımız da şüpheli duruma düşmüyor. 1 Ocak 2020-30 Eylül 2020 arasında 143 bin 726 ihbar yapılmış, bu dosyalardan 99 bin 805’inde soruşturma yapılmasına yer olmadığına ilişkin karar yargı mensuplarınca, savcılıklarca verilmiştir. Toplamda baktığımızda, kanunun yürürlüğe girdiği 2017 eylülden bugüne kadar 261 bin 843 kişi hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilmiş, asılsız ihbarlarla vatandaşımız lekelenmemiştir.”

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü şiar edindiklerini ifade eden Gül, bu yolda yürümeye devam ettiklerini bildirdi.

Hukukun merkezine insan onurunun konulması gerektiğine işaret eden Bakan Gül, 18 yılda hukuk alanında önemli reformların hayata geçirildiğini aktardı.

İnsan onurunu ve saygınlığını koruyan önemli bir prensibin, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda güvenceye kavuşan lekelenmeme hakkı olduğunu bildiren Gül, “Kimse lekelenemez” diyen kanunun, “Soyut, genel, mesnetsiz şikayet ve ihbarlarda kimse şüpheli olamaz” hükmünü içerdiğini vurguladı.

Gül, dünya görüşü, etnik kökeni, inancı, kıyafeti, düşüncesi ne olursa olsun lekelenmeme hakkının istisnası bulunmadığını, bu hakkın 83 milyon için geçerli olduğunu dile getirdi.

“YARGI MENSUBUNU BAĞLAYAN TEK ÖLÇÜ, ANAYASADIR, VİCDANDIR, HUKUKTUR”

Yargının da lekelenmemesi gerektiğine işaret eden Gül, yargı mensuplarının, soruşturmadan kovuşturmaya kadar her aşamada milletin beklediği adalet duygusunu tesis etme sorumluluğu bulunduğuna dikkati çekti.

Geçmiş dönemlerde sanıktan delile giden uygulamaların, kumpas davalarının, asılsız ihbarların yaşandığını anlatan Gül, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) bu yöntemleriyle de mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

Adalet Bakanı Gül, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yargı mensupları kararlarıyla konuşur. Yargı, ihtilafları bitiren, sona erdiren hakem kurumdur, ‘Adalet tecelli etti, yerini buldu’ dedirtecek kararları gerekçeleriyle ortaya koymalıdır. Hakimler ve Savcılar Kurulu hassas davranıyor, bir cümle bile gerekçe yazmamış hakim karar vermişse HSK bunu inceliyor, disiplin anlamında gereğini yapıyor. Milletimizin adalet beklentisini, haklı talebini hiç kimse ihmal edemez. Adil kararın makul sürede verilmesi hepimizin ortak beklentisidir. Verilen kararın hukuki gerekçeleri de tarafları ve milletimizi tatmin etmeli, vicdanları rahatlatmalıdır. Milletimizin yargıdan beklentisi de budur. Geçmiş dönem yöntemleriyle, anayasa, vicdan yerine kişiselleştirilerek, farklı düşüncelerle, özensizlikle asla karar verilemez. Yargı mensubunu bağlayan tek ölçü, anayasadır, vicdandır, hukuktur. Demokraside, hukuk devletinde ‘süper mahkeme, süper savcı’ yoktur. Tek süper güç hukuktur, hukukun üstünlüğüdür.”

FETÖ ile etkin mücadelenin sürdüğünü ifade eden Gül, bu mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Bakan Gül, bu konuda HSK’nin de çalışma yürüttüğünü sözlerine ekledi.

Çalıştayda, İstanbul Kültür Ünv Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Bahri Öztürk, İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi
Prof Dr Mahmut Koca, Ankara Ünv Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr Muharrem Özen’de bir konuşma yaptı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır