Format Haber

Amerika’ da faizlerin 2022 yılına kadar sıfıra yakın seviyede kalması bekleniyor

Amerika’ da faizlerin 2022 yılına kadar sıfıra yakın seviyede kalması bekleniyor
11 Haziran 2020 - 14:04

ABD Merkez Bankası (FED)’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Haziran ayı politika toplantısında fonlama maliyetine ilişkin faiz hedefinde değişikliğe gitmedi. Faizler oy birliğiyle yüzde 0 – 0,25 aralığında bırakıldı.

FOMC’nin dün yayınlanan açıklamasında Nisan toplantısında da yer alan “ekonomi orta vadede önemli risklerle karşı karşıya” şeklindeki ifade tekrar edildi.

Federal Rezerv Kurulu üyelerinin ekonomik projeksiyonları, Federal Rezerv Bankası (Federal Reserve) başkanlarının öngörülen uygun para politikasına ilişkin bireysel değerlendirmelerini içeriyor. Buna göre FED Faiz kararı açıklamasında ‘çekirdek enflasyona’ ilişkin beklentilerinin ‘medyanı’ (sayısal veri serisi sıralamasında alınan ortalamalar)2020 için yüzde 1.9’dan yüzde 1.0’a düştü. İşsizlik beklentileri değişmeyerek yüzde 4.1’de kaldı. ABD ekonomisi büyüme tahmini 2020 yılı için % 2.0’den eksi yüzde 6.5’e geriledi.

Faiz kararını değerlendiren piyasa uzmanları Fed’in faizlerin 2021 sonuna kadar sıfıra yakın tutmasını bekliyor. Bazı ekonomistler durgunluk içindeki bir ortamda ekonomik projeksiyonların analizinde bir belirsizlik payı bulunduğunu da hatırlatıyorlar. Dallas Fed eski danışmanı Danielle DiMartino Booth da ekonomideki büyük durgunluğa dikkat çekti.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır