DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Avrupa’ da pandemi vaka artışı gençlerde daha fazla kaydedildi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Avrupa’ da pandemi vaka artışı gençlerde daha fazla kaydedildi

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında geçen haftaya göre yüzde 64,3’lük artış görüldüğünü bildirdi.

ECDC’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Delta varyantı ve önlemlerin gevşetilmesi nedeniyle 20 ülkede vakalarda artma eğilimi göze çarptı.

Örneğin İngiltere’de, açıklanan son resmi verilere göre günlük 51.870 koronavirüs vakası tespit edildi. Bu verilerle birlikte günlük vaka sayısı 15 Ocak’tan bu yana ilk kez 50.000’in üzerine çıktı.

Ancak istatistikler vaka artışında yaş aralığının düştüğünü gösteriyor. Avrupa’da birçok ülkede en fazla vaka artışı 15-24 yaş aralığında kaydedildi; Vaka artışı 65 yaş üstü kişilerdeki artış sınırlı kaldı. Ancak hastanelerdeki doluluk oranı değişmedi, yoğun bakım ünitesindeki doluluk oranının düşmeye devam ettiği bildiriliyor.

Aşılamanın artmasıyla İspanya, İtalya, Belçika, Almanya gibi AB ülkelerinde tedbirler, nisandan itibaren son aylarda aşamalı olarak gevşetilmişti.

Bu arada Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip korona virüste baskın türün Hindistan’da görülen Delta varyantı olduğuna vurgu yapıyor ve dikkatli olunmasına ilişkin uyarılarda bulunuyor.

YORUM YAP