DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Bakan Koca: ‘Nüfusumuzun 3 katı kadar doz için anlaşma yaptık’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bakan Koca: ‘Nüfusumuzun 3 katı kadar doz için anlaşma yaptık’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yaptı. Merakla beklenen aşı tedariği konusunda Bakan Koca, “Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz BionTech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Nüfusumuzun 3 katı kadar doz için anlaşmalar imzalanmıştır” dedi.

Koronavirüs hastalığının seyri konusunda son bilgileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Uygulanan tedbir ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşadık. 10 gün gecikmeli olarak bu düşüş doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor.” ifadesini kullandı.

‘Hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil.’

Kovid mutasyonuna ilişkin bilgiler de veren Bakan Koca şunları söyledi:

”Mutasyonlar ile ilgili çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ediyoruz. Ortada bir gerçek var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Virüs benzer özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesini gerektiren bir yönü yok. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok.”

YORUM YAP