Format Haber

BM, Türkiye Libya arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasını onayladı

BM, Türkiye Libya arasında imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasını onayladı
02 Ekim 2020 - 0:47

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye ve Libya arasında imzalanan uluslararası anlaşmayı 30 Eylül’de BM Şartı’nın 102’nci maddesi gereği onayladı. Böylece iki ülke arasında Doğu Akdeniz’ de belirlenen Münhasır Ekonomik Bölge haritası meşruluğu resmileşti.

Kasım 2019’da Türkiye ve Libya arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması Birleşmiş Milletler [BM] tarafında onaylandı. Türkiye-Libya arasında imzalanan (MEB: Münhasır Ekonomik Bölge) Deniz Yetki Anlaşması, BM‘de 56119 sayılı kayıt belgesi ile genel sekreterlik tarafından imzalandı.

Türkiye ile Libya Hükümeti, 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalamış ve anlaşmayı tescil edilmesi için BM’ye göndermişti.

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve Libya arasında deniz sınırı anlaşmasını tescil etti. Böylece İsrail-Yunanistan koridoru uluslararası anlaşma ile kapanmış oldu. Yunanistan’ ın adalar üzerinden uluslararası hukuka aykırı olarak iddia ettiği tezlerine bir darbe de BM’ den geldi..

Bu anlaşma Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Libya ile imzaladığı deniz sınırları mutabakatını uluslararası güvence altına alan gelişme. 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır