Format Haber

‘Borsa hırsızlıkları ile Kripto Para yatırımlarının riski aynı şey değil!’

‘Borsa hırsızlıkları ile Kripto Para yatırımlarının riski aynı şey değil!’
24 Nisan 2021 - 1:48

İktisatçı Prof. Özgür Demirtaş son günlerde gündemde yer alan kripto paralar ile ilgili doğru ve yanlış bilinenler hakkında twetter’ da paylaşım yaptı; ”Sevgili Arkadaşlar: Televizyonlarda, Basında, Sosyal Medyada Kripto para yatırımları ile ilgili çok yanlış, yanlış olmasa bile CIMBIZLAMA ile çekilmiş bilgilendirmeler mevcut. Ben de sizlere benim görüş açımdan bilgi aktarmak istiyorum,” diyerek tweterında düşüncelerini aktaran Demirtaş özet olarak şunları söyledi

”Mega Coinler dışında profesyonel olmadan yapılan her yatırım, gözleriniz bağlı şekilde ip üstünde yürümektir. Yani risklidir. Amma velakin sırf böyle riskler var ve bunu söylüyoruz diye bu sefer de teknolojinin tümüyle yasaklanması gerektiğini, 9000 tane projenin hepsinin çöp olduğunu söyleyen konuyla alakası olmayan insanlar da çıktı.Ölümüne savunanlar ile bu kişiler zır uçlarda olsalarda aynı kafa yapısındalar..

Sonuç itibari ile günlük %20-30 Volatilite’yi midesi kaldıramayanların ihtiyatlı olması gereken bir alan. Şimdi son günlerde bir de Borsa hırsızlığı olayı çıktı. Bu konuda da yanlış bilgiler mevcut. Bir çok kişi Borsa hırsızlığı ile Kripto Varlık yatırımlarının riskini birbirine karıştırmış durumda. İkisi aynı şey değil. Siz Kripto varlık alıp satmak için bu MERKEZİ borsaları kullanıyorsanız ve onun dışında bir de bu varlıkları borsada tutuyorsanız, baştan hata yapmışsınız demektir. Bir kere Kripto dünyasında PRIVATEKEY dediğimiz şifre kimdeyse para onundur. Siz Kripto varlık alıp satmak için kullandığınız borsada paranızı tuttuğunuz ölçüde PRIVATEKEY’i borsada olan cüzdanı kullanıyorsunuz demektir. O yüzden Kripto borsalarda para tutulmaz Soğuk Cüzdanlarda tutulur.

Artı artık kimseye ait olmayan Merkeziyetsiz borsalar var. Siz PRIVATEKEY’inizi kimseye vermeden bu işlemleri yapabiliyorsunuz… Türkiye’de hırsızlık yapan bu borsanın ismini ben duymamıştım bile. Düşünün ki ben bir de Meraklı bir insanım ve bu konularda okuyorum. Demek ki o kadar isimsiz bir yermiş. O yüzden herhalde yıllardır dilimde diye diye tüy bitti. Ama bıkmadan usanmadan tekrar edeyim. Lütfen dinleyin: Kimseden yatırım tavsiyesi almayın. Mankenler, güzel kadınlar ve arabalarla, ünlü insanlarla yapılan reklamlara kanmayın.

Kripto para birimleri oynaklığı yüksek yatırımlardır. Bu oynaklığı bilerek yatırım yapın. Zorunlu olmadıkça Merkezi borsa kullanmayın. Kullanırsanız bile kripto paralarınızı borsanın cüzdanında bırakmayın. Soğuk cüzdanlar kullanın, onların da riskini bilin okuyun.

Blockchain bir devrimdir, ancak bir çok altcoin zaman içinde batabilir, yok olabilir, bunlar olmasa hacklenmeler, Borsa hırsızlıkları, ünlüler ve politikacılar ile fotografları çıkan garip insanların dolandırıcılıkları olabilir. Bunlardan korunmanın yolu ise okumak, öğrenmek ve finansal okur yazarlığı arttırmak. Her ne kadar bir çok coin ve token batabilecek olsada, (Devletlerin sert müdahaleleri olmazsa) bazı projeler ciddi şekilde değerlenebilecektir. Mayınlara basmadan bu değerlenmeden yararlanmanın yolu ise yukarıda söylediğim önlemleri almak, okumak, okumadan yatırım yapmamak, Merkeziyetsiz Blockchain’i coinler anlamında değerlendirirken, merkeziyetsiz yapılar kullanmak.

Son olarak TV’lere çıkan konuklardan ricam: Borsa hırsızlıkları ile Kripto Para yatırımlarının riskini aynı şey gibi anlatmamaları. Bitcoin merkezi olsun gibi konuyla alakalı olanın gülümseyeceği şeyler söylememeleri. Konunun yandan değil, gerçekten uzmanı olan Blockchain mühendisleri ile konuşmaları…

Son sözüm. Blockchain bir devrimdir. Sınırlı arzı olan para birimleri Devletlerin fiyasko para politikasının sonucu olarak çıkmıştır. Kökü vardır, nedeni vardır. Herkese yatırımlarında akıl, sabır, temkin ve VİZYON dilerim…”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır