DünyaGündemKültür-Sanat

Bu resimler ilk defa yayınlanıyor; ‘Orta-Asya’da Türklerin kaya-çizimleri’

formathaber, Kazakistan' ın Jambıl (Cambul) bölgesi, Kordayaudanı (ilçesi), Kızıltaş köyü yakınlarında henüz bilimadamlarının üzerinde çalışmadığı yeni kaya resimlerine ulaştı.

formathaber, Kazakistan’ ın Jambıl (Cambul) bölgesi, Kordayaudanı (ilçesi), Kızıltaş köyü yakınlarında henüz bilimadamlarının üzerinde çalışmadığı, yeni kaya resimlerine ulaştı. Kayalarda birçok resim var, bazılarına at, dağ keçisi figürü işlenmiş.

Resimlerin tarihine ilişkin net bilgi ancak araştırmacıların bölgeyi mercek altına almasıyla netleşecek; fakat resimlerin bulunduğu alanda Kurgan benzeri taş yığıntıları da var, bunların bir an önce ele alınıp incelenmesi gerekiyor.

formathaber’in kamuoyuyla paylaştığı bu resimler medyada ilk kez yayınlanıyor.

Kordayaudanı

Kaya resimlerinin bulunduğu bölge Kordayaudanı (ilçe) adıyla biliniyor. Eski ismi Georgievka. Bu bölge tarihte de ticaret yolu üzerindeydi. Kordaу, Kırgızistan Cumhuriyeti ile Kazakistan sınır bölgesinde bir ilçe merkezi. Korday üzerinden Almatı-Bişkek, Almatı-Taraz-Şımkent devlet karayolu geçiyor; Chu Nehri kanalı boyunca uzanıyor. Buradan, Kırgız başkenti Bişkek doğrudan karayolu üzerinde sadece 25 kilometre uzaklıkta. Kordai ile Almatı arasındaki mesafe 245 km ve Taraz’a olan mesafe 340 kilometre.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı