DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CHP’li Balaban: 3Y İle Geldiler, 3Y İle Gidecekler

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP’li Balaban: 3Y İle Geldiler, 3Y İle Gidecekler

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve partililer son zamanlarda gelen zamları gündeme geldi. CHP’li Balaban, ülkenin derin bir ekonomik buhrana sürüklendiğini ve krizin faturasının da halka kesildiğini söyledi. Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar altında vatandaşların ezildiğini ifade eden Balaban, erken seçim çağrısı yaparak, “Bu düzen böyle gitmez. 3Y ile geldiler, 3Y ile gidecekler” dedi.

CHP Manisa İl Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda ülkedeki ekonomik gelişmeler ve son günlerde gelen zamlarla ilgili basın açıklaması yapıldı. Meydandaki basın açıklamasına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal ve partililer katıldı.

“EKONOMİK BUHRANIN FATURASINI HALK ÖDÜYOR”

Basın açıklamasında konuşan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, AK Parti iktidarına yüklendi. Türkiye’nin derin bir ekonomik buhranla boğuştuğunu dile getiren Semih Balaban, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Recep Tayyip Erdoğan ülkenin ekonomik olarak uçacağını, her anlamda ekonomik gelişmenin yaşanacağını ve Türkiye’nin ekonomik refaha bu sistemle ulaşacağını söyledi. 3 yıl içinde gelinen noktada tek adam ucube sistemiyle birlikte ekonomik kriz derinleşti. Pandemi sürecinde ekonomik krizde devletin halkı kaderiyle baş başa bırakması ekonomik krizi ekonomik buhrana dönüştürdü. Milyonlarca işçi, milyonlarca emekçi, esnaf, çalışan, öğrenci ekonomik krizle, ekonomik buhranla boğuşuyor. Milyonlarca insan yoksullukta, işsizlikle mücadele ediyor. Ekonomik buhranın faturanı da halkımız ödüyor” dedi.

“BU DÜZEN BÖYLE GİTMEZ”

CHP’nin bu temel sorunlar üzerinde siyaset yaptığını kaydeden Semih Balaban, elektrik ve doğalgaza gelen zamlara dikkat çekti. CHP’li Semih Balaban, “24 Haziran 2018 seçimlerinden önce güllük gülistanlık bir ülke vaat edildi. Şimdi işsizlik ve zamlar ülkesi haline geldi. Temmuz ayı zamlar ayı oldu. Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam geldi. LPG 60 kuruş zamlandı. Bu zamların faturasını yine emekçi halk ödüyor. Halk zamlarla baş başa bırakılıyor. Tek adam rejiminin başladığını 2018’den bu yana elektriğe tam 8 kez, doğalgaza tam 13 kez zam gelmiş. Motorine, benzine gelen zamların haddi hesabı yok. Bunun faturası halkımıza ödetiliyor. Bu yanlışları TÜİK bile gizleyemiyor. Enflasyon artışı ve Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi mazotun, gübrenin, hayatın daha da pahalanacağının en temel göstergesidir. Bu hükümet gitmedikçe bu ülke hiçbir şekilde ekonomik anlamda refaha çıkamaz. Saray yine uyanıklık yapıyor. Enflasyon farkını öderken ocak ve hazirandaki gelişmeleri baz alıyor. Ama tüm zamlar temmuz ayında yapıldı. Enflasyon farkı olarak hükümet yüzde 8.5 önerdi.Bu düzen böyle gitmez. Hiçbirimiz bu düzene mahkum değiliz. Bu düzeni hep birlikte değiştireceğiz. Ülkenin kaynaklarını beşli çeteye değil halka aktaracağız. Bu düzende ezilen halk, kazanan beşli çete” diye konuştu.

YOKSULLUK, YASAKLAR, YOLSUZLUKLAR DİZ BOYU

Yoksulluk, yolsuzluk ve yasakların giderek arttığını ifade eden Semih Balaban, üretim seferberliğinin başlatılması ve hukukun üstünlüğünün bir an önce tesis edilmesi gerektiğini söyledi. İl Başkanı Balaban, “Bu düzeni değiştirmek hepimizin temel görevi. Çözüm de bu iktidarın demokratik bir şekilde iktidardan uzaklaştırılmasıdır. Ekonomik seferberliğinin, üretim seferberliğinin başlamasıdır. Hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesidir. Bir ülkede hukuk olmazsa o ülkede ekonomik gelişme de olmaz. Hukukun olmadığı ülkeye hiçbir yatırım yapılmaz. AK Parti iktidarının 19 yılda ülkeyi ne hale getirdiğini biliyoruz. AK Parti 3 Y ile iktidara geldi. Yolsuzlukları yok edeceğiz, yasakları, yoksulluğu ortadan kaldıracağız dedi. 19 yılda gelinen nokta yoksulluklar, yolsuzluklar, yasaklar diz boyu. 3 Y ile geldiler, 3 Y ile gidecekler. Yaptıklarının hesabını hukuk çerçevesinde verecekler” dedi.

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

CHP’li Semih Balaban, yaptığı konuşmada erken seçim çağrısı yaparak şu ifadeleri kullandı: “Genel başkanımızın dediği gibi bizler hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğiz, korkmayacağız. Halkımızın iktidarını kurmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Özellikle de bir an önce bu iktidardan kurtulmak için hemen erken seçimi öneriyoruz. Sandık geldiğinde halkımızın demokratik bir şekilde AKP’yi sandıkta cezalandıracağını, hesabını göreceğini çok iyi biliyoruz.”

ANKARA’DAKİ MADEN İŞÇİLERİNE SELAM

Ankara’da tazminatlarını alabilmek için eylemde olan Somalı işçilerle ilgili de konuşan CHP’li Balaban, sonuna kadar maden işçilerinin yanında olduklarını söyledi. Balaban, “Soma’daki maden işçilerine bugüne kadar CHP olarak tam destek verdik.Ankara’da hak arayan maden işçilerine bin selam olsun.Bu düzen bitecek, bu düzene hep birlikte son vereceğiz” dedi.

YORUM YAP