Format Haber

Çin’le TL swap hareketiyle ilk ithalat yapıldı

Çin’le TL swap hareketiyle ilk ithalat yapıldı
20 Haziran 2020 - 15:53

TCMB swap anlaşması kapsamında yuan kredisi kullandırdığını açıkladı. Açıklamada ‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir.’

Buna göre Çin’le TL swap hareketiyle ilk ithalat yapıldı.

TCMB Çin ile swap anlaşmasını ilk defa 2012’de 3 yıllık için 10 milyar yuan (3 milyar TL) tutarında yaptı. Anlaşma Kasım 2015 ve Ağustos 2019’da 1 milyar $ karşılığı yenilendi. TCMB yıllık faaliyet raporuna göre 2018’de 36,2, 2019’da 17,1 milyon yuan kredi kullandırıldı.

TCMB açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

”Swap anlaşması kaynaklarının kullanılmış olması, uluslararası ticaret ödemelerinde yerel para kullanımı ve Türk firmalarının uluslararası likiditeye erişimi açısından önem arz etmekte olup aynı zamanda her iki ülke arasındaki mali işbirliğini de güçlendirecek bir adım olarak değerlendirilmektedir.

Öte yandan ticari bankalar da uluslararası faaliyetlere ilişkin ürün yelpazelerini, söz konusu swap anlaşmasını dayanak alan bir strateji ile genişletebileceklerdir.

TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap
anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir.”

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır