DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Çözüm Süreci’nde çıktığımız yolda bize ihanet ettiler; bu affedilecek değildi.’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Çözüm Süreci’nde çıktığımız yolda bize ihanet ettiler; bu affedilecek değildi.’

Eski TBMM Başkanı, Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya verdiğ röportajda Çözüm Süreci’ nde ihanete uğradıklarını ve bunun ‘Affedilmez’olduğunu söyledi. Konuşmasının bir bölümünde Arap Baharı adı verilen sürece ve Suriye konularına değinen Arınç,

”2010 sonu veya 2011 başında Arap Baharı başladı. Mısır’da, Libya’da, Tunus’ta bir şekilde oldu. Bizim hemen yanımızda giderek bütün ilişkilerimize aile içi ilişkiye kadar götürebileceğimiz Suriye ile bu tersine döndü. Yani Suriye’deki Arap Baharı, büyük bir katliama dönüştü. Esat ve onun emrindeki Baas. Veya silahlı kuvvetler, kendi halkına silah doğrulttu.

Cumhurbaşkanımız o zaman Abdullah Gül’dü. Başbakanımız Tayyip Bey’idi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu idi. Ben Hükümet Sözcüsü’ydüm. Süreci birlikte yaşadık. Çok samimi olduğumuz Esat’a silah kullanmamasını, şiddet kullanmamasını, yeni bir anayasa, yeni bir seçim kanunu ile yola devam etmesini önerdik ama Baas rejimi buna izin vermedi. Onun yanında tabi 2013’ten sonra 17-25 ile başlayan ve 15 Temmuz’a kadar devam eden FETÖ süreci, iç politikada başka gelişmeler biraz bizi güvenliğe yöneltti. Yani iktidarımızı güçlendirmeye, perçinlemeye…

Mesela Kürt meselesi veyahut çözüm süreci konusunda yaşadıklarımız… Çözüm Süreci’ne elini değil gövdesini koymuş bir iktidarda ben sorumluluk almıştım. Çözüm için çıktığımız bu yolda bize ihanet ettiler. Bu ihanet affedilecek bir ihanet değildi. Toprağın altına gömülmüş, saklanmış silahlar ile şehir içi kavgaları başladı. Bütün bunlar bizim, ekonomik yöndeki kalkınmanın veya özgürlükler noktasındaki sürekli devrimimizin önüne geçti.” dedi.

Arınç’tan Peker yorumu: “Şanlı yargımız” gerekeni yapacak herhalde.”

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hüküm giyen Sedat Peker’in açıklamalarıyla ilgili olarak, “Lohusa kadınların tutuklandığı Türkiye’de, ‘şanlı yargımız’ bu ağır suçların sahipleri hakkında gerekeni yapacak herhalde” ifadesini kullandı.

YORUM YAP