reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir.’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir.’
reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020 Ödül Töreni’ne katıldı. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı gençlere hitaben, ‘ hayal edin, hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçin. Çok çalışın ve azminizi asla kaybetmeyin.” dedi.

Erdoğan konuşmasında, “Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacak” ifadelerini kullandı.

“Bu, Türkiye’nin son 18 yıldaki hikayesinin de özetidir”

“Edirne’de Lagari Hasan Çelebi’nin izinden gidip roket bilimine merak salan gencimizin kendini ifade edip kabiliyetini ortaya koyabileceği yer, işte burası. Şırnak’ta Cezeri’nin birikimini yaşatma hayali kuran evladımızın robotik alanındaki becerilerini gösterebileceği yer, işte burası. Trabzon’da Hezarfen Ahmet Çelebi’nin gayretiyle havacılığa yönelen çocuğumuzun tutkusunu gerçeğe dönüştürebileceği yer, işte burası. Sahip olduğumuz medeniyet mirasını teknoloji boyutunda yeniden ayağa kaldırmak isteyen herkese aradığı fırsatı sağlayan yer, işte burası.”

Amerika’daki yarışmada başarılı olup yaptıkları uydu aralık ayında uzaya fırlatılacak olan Grizu takımının, T3 Vakfı’nın desteklediği takımlardan biri olduğunu anlatan Erdoğan, insansız su altı sistemleri içerisinde ipi göğüsleyen TEKNOFEST ekibinin şimdi uluslararası alanda rekabet edecek özgün sistemler geliştirdiğini söyledi.

İki defa roket takımı birinciliği kazanan gençlerin bu başarılarını girişime dönüştürmeye hazırlandığını, yapay zeka girişimi kurarak, dünya çapında başarılar için kolları sıvayan gençlerin TEKNOFEST’in lise seviyesi birincileri olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bu yılki yarışmacılarımızdan da önümüzdeki dönemde benzer başarılara imza atacaklar elbette çıkacaktır. Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz bulacak, kök ve boy salacaktır.” dedi.

Gençlere duyulan güvenin ifadesi olan bu tablonun özgür fikirler geliştiren, çalışan, üreten, azmeden herkesin ihtiyacı olan mecrayı bulabileceğini söylediğini dile getiren Erdoğan, TEKNOFEST’in de bu hizmeti kendi alanında yaptığını vurguladı.

“Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir”

Tüm bu söylediklerinin sadece temenniden ibaret olmadığını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Sizler gibi, gençlerin kurduğu ve kısa sürede dünya çapında başarıya ulaşıp milyar dolarlık değerlere ulaştırdığı girişimler olduğunu biliyoruz. Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni alanlar başta olmak üzere teknolojinin her boyutunda benzer başarıların kazanılmaması için hiçbir sebep yoktur. Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir. Diğer her şey bunun ardından gelir. Düne kadar insanlı ve insansız hava araçları alanında esamesi okunmayan bir ülke durumundaydık. Bugün ise yaptığı işe inanan, gece gündüz çalışarak hedeflerine yürüyen bir avuç insan sayesinde aynı alanda dünyanın sayılı ülkeleri arasında girdik. İnşallah benzer bir başarıyı otomobilde ve uçan arabalarda yakalayacağız. Biz Türkiye’yi 2023 hedefleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gençlerimiz de inşallah 2053 ve 2071 vizyonlarıyla bu tohumları ulu çınarlara dönüştüreceklerdir.”

Gençlerin potansiyelini, azim ve kararlılığını, ülkenin en büyük avantajı olarak gördüklerine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

“Deneyap atölyelerinden TEKNOFEST’e, bütün bunlara kadar tüm platformları da bu potansiyeli desteklemek amacıyla oluşturuyoruz. Buna karşılık ülkemizde bazılarının hala milli teknoloji hamlelerini küçümsediklerini, hatta ellerinden gelse yok etmeye niyetli olduklarını teessürle takip ediyoruz. Halbuki dünya büyük bir dijital devrim sürecinde. Teknolojinin hızına yetişmek artık bir tercih değil mecburiyet halini almıştır. Daha önemlisi yaşadıklarımız bize bu değişimi yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirmemizin de şart olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten bir ülke olması gerektiği konusundaki ısrarımızın ve gayretlerimizin gerisinde bu hakikat ve tecrübe var. Cumhurbaşkanlığımızın bünyesinde faaliyete geçirdiğimiz Dijital Dönüşüm Ofisi başta omak üzere pek çok yapıyı bu amaçla kurduk veya dönüştürdük. Teknoloji devrimini gençlerimizle birlikte yürütme çabamız ise bu değişimi uzun soluklu kılma ve enerjik şekilde hayata geçirme anlayışımızın bir kaynağıdır. Buradan kaynaklanıyor. Sizler hayallerinizde ısrarcı olursanız geleceğin teknolojilerinin Türk malı damgasıyla tasarlanıp üretileceğine inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü teknoloji dediğimiz alan, giderek genişleyen, çeşitlenen, daha alt dallara ve onların bölümlerine ayrılan devasa bir dünyadır. Unutmayınız, bu dünyada herkese yer var. Yeter ki hayal edin, hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçin. Çok çalışın ve azminizi asla kaybetmeyin.” dedi.

“Türkiye’nin size ihtiyacı var”

İrlandalı şair Samuel Beckett’ın “Hep denedin, hep yenildin. Olsun gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil” dizelerini okuyan Erdoğan, “Bu çabanın, bu emeğin sonucu mutlaka başarıya, zafere çıkar. Hayat denen içi fırsatlarla dolu ama zemini de taşlı, dikenli, çamurlu inişli, çıkışlı yolda küçük engellere takılıp kalırsanız hem kendinize yazık etmiş hem bu ülkeye ve millete haksızlık yapmış olursunuz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin hedeflerine ulaşmak için tasarlayan, üreten, geliştiren ve somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı insanlara ihtiyacı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha açık bir ifade ile Türkiye’nin size, gayretlerinize, çabalarınıza, enerjinize vizyonunuza ihtiyacı var.  Bin yıldır bu toprakları, vatanımız kılmak uğrunda canlarını ortaya koyan ecdadımız, onca fedakarlığı sizin bugün ve gelecekte göstereceğiniz başarılar için yapmıştır.” dedi.

Gençlerden, eğitimlerine, çalışmalarına ve geleceklerine dört elle sarılmalarını isteyen Erdoğan, “Standları gezerken ilköğretimdeki yavrularımızı gördüm. Birikimlerini gördüm, üniversiteli gençlerimizi gördüm ve ürettikleri, hamdolsun, füzeleri gördüm ve şu andaki menzillerin ötesine menzillerin menziline ulaşacaklarını inanıyorum. Rabb’im yardımcıları olsun.”

 

reklam

YORUM YAP