reklam
reklam
DOLAR 32,6592 % -0.45
EURO 34,9841 % -0.76
STERLIN 41,4244 % -0.63
FRANG 36,7836 % -0.25
ALTIN 2.424,16 % -0,86
BITCOIN 65.295,99 -0.956
reklam

‘Dijitale dönüşüm gerçeğiyle korkmadan yüzleşmemiz gerekiyor.’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Dijitale dönüşüm gerçeğiyle korkmadan yüzleşmemiz gerekiyor.’
reklam

Dijitalleşmeye geçişte karşılıklı güvenin önemini vurgulayan Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, dijitale geçilmezse proseslerin işletilemeyeceğini söyledi.

Dijital dönüşüm sürecinde gerek müşterinin gerekse yazılım firmasının birbirlerine güvenmesi gerektiğini vurgulayan Halıcı Group CEO’su Dr. Hüseyin Halıcı, dijitale geçilemediği takdirde proseslerin işletilmeyeceğini söyledi ve ekledi: “Korkmadan, dönüşüm gerçeğiyle yüzleşmemiz gerekiyor.”

SÜRECİ VE YAZILIM ÖNEMİNİ ANLATTI

Dr. Halıcı, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen ve Teknoloji Girişimcisi & Teknoloji ve İnovasyon Danışmanı Ergi Şener’in moderatörlüğünü üstlendiği “Doğru Yazılım Seçim ve Entegrasyonu” isimli online seminerde dijital dönüşüm sürecini ve süreçteki yazılımın önemini anlattı.

“DOKTOR REÇETESİ GİBİ YAZILMALI”

Dr. Halıcı, sanayiden kamuya, finanstan sağlığa kadar bütün sektörleri etkileyen dönüşümün her sektöre göre farklılık gösterdiğini belirtti.

Her sektörün ortak hedefinin dijitalleşmek olduğunu, ancak standart ve/veya hazır bir dijital dönüşüm çözümün olmadığını aktaran Dr. Halıcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Sanayiden de ziyade çimento endüstrisinde farklı bir dijital dönüşüm hatta fabrika bazında bile ihtiyaçlar ayrışıyor. Aynı tür hastalığı yaşasa bile her insanda farklı semptomlar görülebildiği gerçeğinden hareketle bir doktor reçetesi gibi yazılması gerekir. Genel bir çözüm önerirseniz, başarılı bir sonuç elde edilemeyecektir.”

“DOĞRU ANALİZ VE DURUM TESPİTİ ÖNEM TAŞIYOR”

Dijital dönüşüm sürecinde profesyonel, teknik destek, eğitim ve süreklilik içeren çözüm ve yazılımlar alınması gerektiğinin altını çizen Dr. Halıcı, KOBİ’lerin dönüşümde dikkat etmeleri gereken hususlardan da bahsetti.

Dr. Halıcı, KOBİ’lerin geç kalma psikolojisine kapılarak panik yapmamalarının önemine değinerek, yanlış yatırımı önlemek için detaylı araştırmak yapmaları, danışmanlık ve uygulama firmalarını doğru seçmeleri, doğru analiz ve durum tespiti yapmadan çözüm almamaları gerekliliğini vurguladı.

“ALGI TAMAM AMA NASIL BİR ÇÖZÜM SUNACAĞIZ?”

Dijital dönüşümün geniş bir kavram, zor bir ders olduğuna dikkat çeken Dr. Halıcı, “Dijitalleşme, dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, Toplum 5.0, Akıllı Üretim gibi birçok kavram var. Ülkemizin yüzde 98’inin KOBİ olduğunu düşünürsek, sanayicilerimizin bilhassa KOBİ’lerimizin özellikle ilk kez karşılaştıkları, aşina olmadıkları bu kavramlar karşısında endişelerini gidermek adına çok iyi anlatılması şart.” dedi.

Konuyla ilgili örnek bir başarı hikayesi anlatılsa bile algının oluştuğunu, ancak çözümü oluşturacak yapının kurulamadığını kaydeden Dr. Halıcı, “Yazılım, otomasyon, mekanik vb. uzmanlar bir masaya oturacak ve herkes kendi uzmanlığını anlatarak ortak bir payda oluşturacak ki, günün sonunda herkes ve en önemlisi de müşteriler anlayabilsin. Algı tamam ama nasıl bir çözüm sunulacağı konusunda tereddütler var.” şeklinde konuştu.

“EĞER DOĞRU ÇÖZÜM ELDE ETMEK İSTENİYORSA…”

Dr. Halıcı, Endüstri 4.0 çözümü talep edildiğinde, çözümün “Mekanik & Robot”, “Elektrik & Otomasyon”, “Bilişim & İletişim & Yapay Zeka” olmak üzere üç gruptaki bileşenlerin tamamının uyumlu bir şekilde sağlanması durumunda doğru çözümün elde edileceğini sözlerine ekledi.

reklam

YORUM YAP