Format Haber

Doğu Akdeniz’ de NATO aracılığıyla ‘simetrik’ müzakere masası kuruluyor

Doğu Akdeniz’ de NATO aracılığıyla ‘simetrik’ müzakere masası kuruluyor
04 Eylül 2020 - 0:32

NATO Doğu Akdeniz’ de Türkiye-Yunanistan Krizi’nde Uzlaşma arayışında; Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara ve Atina’nın Doğu Akdeniz’de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşmeler yapmak üzere mutabakata vardığını açıkladı.

Ancak bu ‘mutabakat’ öncelikle bölgede silahlı çatışma riskini önlemek bakımından ilk aşamada askeri heyetler kanalıyla kurulması planlanıyor.

Stoltenberg, yazılı açıklamasında,“Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz’de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO’da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı ifadesini kullandı.

NATO bünyesinde sivil temsilciler aracılığıyla görüşmeler aşamasında öncelik bölgede silahlı çatışma riski nedeniyle askeri heyetlerin masada bulunmasını öne çıkarıyor.

‘NATO ARACILIĞIYLA ‘SİMETRİK’ MÜZAKERE MASASI KURULUYOR’

Öte yandan Yunanistan, Doğu Akdeniz’ de yaptığı oldu-bittilere yönelik siyasal destek arayışında AB ve özellikle Fransa’ yı yanına çekmişti. Bu durum Doğu Akdeniz’ deki krizde ‘asimetrik’ siyasal pozisyonları itibariyle Türkiye’ yi baskı altına alarak kazanımlar elde etmeye çalışıyordu.

NATO ise Doğu Akdeniz’ deki Türkiye ile Yunanistan arasındaki askeri çatışmaya dönüşebilecek riskleri ‘simetrik’ müzakere masası üzerinden tartışmaya açması açısından önemli.

YUNAN KAYNAKLARI MUTABAKATTAN HENÜZ EMİN DEĞİL!

Yunanistan’da yayınlanan Kathimerini gazetesinin haberine göre Yunan diplomatik kaynaklar, NATO’nun ‘Türkiye ve Yunanistan teknik görüşmelere başlamayı kabul etti’ açıklamasını yalanlayarak gerginliğin ancak tüm Türk gemilerinin Yunan kıta sahanlığından derhal kaldırılmasıyla mümkün olabileceğini belirtti.

DIŞİŞLERİ: YUNANİSTAN’IN BU İNİSİYATİFE DESTEK VERMESİNİ BEKLİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı ise NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamasıyla ilgili olarak, ”Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri – teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.

Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır