Format Haber

Doğu Perinçek: “Yakında dolardan kaçış olacak!’

Doğu Perinçek: “Yakında dolardan kaçış olacak!’
08 Mayıs 2020 - 16:29

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “ABD’nin dolar saltanatı yıkılıyor” açıklaması sosyal medyada öne çıktı.  Twitter’da “DolarSaltanatıYıkılıyor” etiketi birinci sıraya girdi ve uzun süre yerini korudu.

Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’daki programda “Millî paralarla ticaret eğilimi güçleniyor. Altın yedeklemeye başladık. Bu dolara karşı tavırdır. Önümüzdeki dönem dolardan kaçış olacak.” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ulusal Kanal’da konuyla ilgili tespitler yaptı: “Türkiye elindeki dolarları altınla değiştirdi. Altını yedeklemeye başladı bu da dolara karşı bir tavırdır. Çünkü dolar güvenli bir rezerv değil. Onun için önümüzdeki dönemde dolardan bir kaçış olacak. Bunun sonuçları ABD ekonomisi için çok sarsıcı olacaktır. ABD’nin ekonomi gücünün gerilemesini ihmal etmemek lazım. 1960’da dünyanın eskort kızlar büyük ekonomileri içindeki payı yüzde 50’nin üzerindeydi. Şimdi ABD’nın bu payı yüzde 15’in altına düştü. Son 60
yıldaki ABD’nin inişinin çok çarpıcı rakamları bunlar.”

MİLLİ PARALARLA TİCARET VE AVRASYA’DA KARDEŞLİK

Perinçek, gelişen dünyada milli paralarla ticaretin başladığına dikkat çekti: “’Dolar Saltanatına’ karşı millî paralarla ticaret eğilimi güçleniyor. Başta Çin, Rusya, İran, Türkiye olmak üzere birçok ülke aralarındaki ticarette doları terk etmekte ve millî paralarla değişime yönelmektedir. Türkiye ABD’ye kafa tutuyor. ABD’ye kafa tutarken İslam
ülkeleriyle, Batı Asya ülkeleriyle yakınlaşıyor. Onlarla çeşitli beraberlikler kuruyor. Türkiye, Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan arasındaki ilişkiler eşit olmaya mecbur. Evet, Çin muazzam bir ekonomi ama Avrasya’daki ortaklarına bakıyoruz, Rusya’nın bir ağırlığı var Türk devletlerinin bir ağırlığı var, İran’ın bir ağırlığı var. Yükselen Avrasya’da bir Rusya veya Çin diktatörlüğünün koşulları yok. Rusya ve Çin’e karşı da bir Türklük, Turancılık olamaz. Bunun hiç bir şansı yok. Avrasya sürecinde kardeşlik, dostluk, uyum temelinde buluşuyoruz.”

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır