Gündem

Dünyanın en büyük tradesi: Açlıktan ölen annesini uyandırmaya çalıştı

Hindistan'da, Muzaffarpur'daki bir tren istasyonunda annesini uyandırmaya çalışan çocuk ölümü engelleyemedi

Hindistan’da, Muzaffarpur’daki bir tren istasyonunda annesini uyandırmaya çalışan çocuk ölümü engelleyemedi; dünyanın en büyük trajedilerinden birinin görüntüleri seyredenlerin vicdanını sızlattı.

Hindistan’da koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla insanlar evlerine kapandı. 1 milyar 400 bin nüfuslu halka evlerinden çıkmamaları söylendi ama göçmen ve yevmiyeyle çalışan işçilerin hiçbir güvencesi yok. Nitekim 25 Mart’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından kırsal kesimden gelen yüz binlerce göçmen işçi evine dönmek için yollara döküldü; özellikle tren istasyonlarına yığıldı.

İşte bu eve dönüş telaşında yer bulamayanların hali perişan durumda. Kentte sokağa çıkma yasağı nedeniyle toplu taşıma araçları hizmet dışı kaldı. Sınırlı sayıdaki seferlerde ise ancak ‘şanslı olanlar’ trenlerde yer bulabildi.

Muzafferpur kentindeki tren istasyonun da kimsenin yardım elini  uzatmadığı bir kadın açlık, susuzluk ve aşırı sıcaklar nedeniyle öldü.

Yerel medyada yer alan haberlere göre hayatını kaybeden Arbina Hatun isimli anne 23 yaşındaydı. Annesinin cansız bedeninin üzerindeki örtüyü çeken çocuk onu uyandırmaya çalıştı.

Medyada konuya ilişkin haberlerde göçmen işçilerin çoğunun su alacak paralarının dahi bulunmadığı ifade ediliyor.

Muzaffarpur’daki bir tren istasyonundaki trajik görüntü izleyenleri hem yasa boğdu hem de hükümete yönelik tepkilere neden oldu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı