Format Haber

Durmuş Yılmaz’ dan güncel veriler üzerinden ‘rekabetçi kur’ değerlendirmesi

Durmuş Yılmaz’ dan güncel veriler üzerinden ‘rekabetçi kur’ değerlendirmesi
03 Kasım 2020 - 20:05

Eski Merkez Bankası eski Başkanı, İktisatçı Durmuş Yılmaz twetter paylaşımında güncel ekonomik verileri değerlendirdi. Bugün açıklanan TÜİK Enflasyon rakamlarının Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ nin (Yİ-ÜFE) yıllık %18,20, aylık %3,55 arttığını hatırlatan Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası’nın rezerv durumu ve faiz- döviz-enflasyon ilişkisine dair açıklamalar yaptı.

Durmuş Yılmaz, artışın en önemli kaynağı ithalat girdi fiyatları üzerinden döviz kuru geçişkenliği olduğunu belirterek. ”Önümüzdeki aylarda talep koşullarına bağlı olarak enflasyon artışlarına ve dolayısıyla faiz ve kur artışlarına hazırlıklı olalım. Dolara bakmak gerekir,” dedi.
Bilindiği gibi önceki hafta Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal 2020 yılının son enflasyon raporu toplantısında, döviz kuru ilgili sorulan bir soruya, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok.” yanıtını vermişti.
Eski Merkez Bankası eski Başkanı, İktisatçı Durmuş Yılmaz twetter paylaşımında şu açıklamayı yaptı:

”TL nin serbest düşüş yaşadığı bir ortamda $130 milyar rezevi heba ettikten sonra rekabetçi kur politikası uyguluyorum demenin bir anlamı yok. Asıl rekabetçi kur politikası TL nin değerlendiği bir ortamda döviz alarak hem kurun değerlenmesini önlemek hem de rezev biriktirmektir.”

TCMB dün bankaların para piyasasında borçlanma limitlerini sıfırladı. Amaç: kuru dizginleyebilmek.Sonuç:$/ 8.40 üzeri. Neden: faiz artırmadan faiz artırmanın kredibilitesi yok. Politika faizini artırmamak bir sonraki dönemde daha düşük kur daha yüksek faizin tohumunu ekiyor.” ifadesini kullandı.

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır