Format Haber

‘Ekonomik büyüme ve kalkınma adil ve şeffaf bir hukuk devletinde mümkündür’

‘Ekonomik büyüme ve kalkınma adil ve şeffaf bir hukuk devletinde mümkündür’
10 Kasım 2020 - 18:20

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmelerine başlandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bütçe toplantılarına katılarak bakanlığının 2021 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

Adalet Bakanı Gül konuşmasında, ”Ekonomik büyüme ve kalkınma adil ve şeffaf bir hukuk devletinde mümkündür” dedi. Yatırımları yeşerten ve bereketlendiren iklimin hukuk devleti olduğunu söyleyen Bakan Gül, “Herkesin özel hayatı, ticari sırları, kişisel verileri; evrensel ilkelerle uyumlu, tam, eksiksiz, güçlü bir hukuki koruma altındadır” diye konuştu.

“Bize göre hukuk devleti; demokratikleşme, insan hakları, hak arama hürriyeti, düşünce özgürlüğü, hukuki belirlilik, öngörülebilirlik, mülkiyet hakkı, adil yargılanma hakkı gibi haklar ile somut bir hal alır. Sağlıklı ve güçlü bir ekonominin, olmazsa olmaz, vazgeçilemez ve ihmal edilemez zemini, bu ilke ve haklardır” dedi.

Bakan Gül, Yargı erkinin hiçbir kişi, kurum veya merciden emir, talimat, telkin almayacağını vurgulayarak, ”Hiç kimse ve Adalet Bakanlığı da dahil olmak üzere hiçbir kurum yargı yetkisini kullanan mahkemelere vekaleten konuşamaz. Yargının yegane ideolojisi adalettir. Yargı, ele geçirilecek bir mevzi değil, her türlü siyasi mülahazanın üstünde tutulması ve korunması gereken toplumun ortak değeridir.” ifadesini kullandı.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır