DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Fransa, Gıda güvenliğini öne sürerek perakende şirketini yabancıya satmadı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fransa, Gıda güvenliğini öne sürerek perakende şirketini yabancıya satmadı

Son günlere Fransa’ nın gıda güvenliğindeki hassasiyetini vurgulayan bir gelişmeyi gündeme geldi; buna göre Fransa Maliye Bakanı Le Maire, Carrefour’a talip olan Kanada’lı şirketin 20 milyar usd teklifine karşı çıktı ve ekledi “Gıda güvenliği ülkemiz için stratejiktir, bu yüzden Fransız perakendecisini satmıyoruz” dediğini basında yer aldı.

Ancak öte yandan konunun ‘siyasi ajandasının’ olup-olmadığı da tartışılıyor; çünkü yıl sonunda gerçekleşecek yerel seçimler ve 2022’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bu türden bir satın alma Fransız hükümeti için olumlu görünmüyor.

Yabancı bir şirketin ünlü bir Fransız firmayı satın almasının aşırı sağcı aday Maire Le Pen için avantaj olabileceği ifade ediliyor.

Maliye Bakanının açıklaması, Kanadalı market grubu Alimentation Couche-Tard’ın dünyaca ünlü Fransız perakende devi Carrefour’u satın almak amacıyla ön görüşmelerde bulunduklarını duyurmasının ardından geldi.

Le Maire konuya ilişkin BFM TV’ye yaptığı açıklamada, “Cevabım son derece açık; anlaşmadan yana değiliz. Kibar ama net ve nihai bir hayır” dedi.

YORUM YAP