DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Fransa ve Yunanistan NATO’nun dibini oyuyorlar!’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Fransa ve Yunanistan NATO’nun dibini oyuyorlar!’

Abd’ nin Dedeağaç’ ta üs kurma hazırlıkları ve Suriye’de pkk/pyd desteği ile tırmanan tehditler yanında Yunanistan’ ın Fransa ile yaptığı savunma işbirliği anlaşmaları Türkiye’ de dikkatle izlenirken, bir önemli uyarı da Cihat Yaycı’ dan geldi.

Mavi Vatan doktrininin önemli ismi Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı ve Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Fransa ile Yunanistan arasında imzalanan anlaşmanın içeriğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fransa ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği anlaşmasına dikkat!

”Fransa ile Yunanistan arasındaki bu savunma işbirliği anlaşması. Olay çok büyük. Fransa, Yunanistan ve Türkiye, NATO üyesi mi? NATO üyesi. Bana yapılan saldırı sana yapılan saldırıdır’ şeklindeki anlaşma NATO’nun içerisinde zaten yok mu? Var, 5. maddesi. O zaman neden yapıyorsun? Türkiye’yi hedef alıyorsan NATO ittifakı içinde bir başka NATO ülkesini hedef alan iki ülke var demektir. Bu ne demektir? NATO’nun ruhunu, birlik bütünlüğünü, müttefiklik bağlılığını temelden sarsıyor demektir Yunanistan ile Fransa. Ve kendi arasında NATO’nun dibini oyuyorlar demektir. Onun için Türkiye’nin bunun NATO’daki birlik ve bütünlüğe aykırı olduğunu dillendirmesi gerekir. Ve açıklıkla da şunu istemesi gerekir; siz iki NATO ülkesi olarak, kendinizi bu anlaşmayı neden imzalamak zorunda hissediyorsunuz? Ve NATO’da bu çatlağın ortaya konulması lazım. Üstü örtülmemesi lazım.”

‘Halkımız müsterih olsun.’

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı Türkiye’ nni savunma sanayindeki atılımlarına da dikkat çekerek; “ABD, Yunanistan’ı destekliyor. Yardım yapıyor. Türkiye artık kendi savunma sanayisi ile kendi kendine yeten bir ülke haline geldi. Onların yardımıyla ayakta duran bir Türkiye yok. Halkımız müsterih olsun. Türkiye son derece güçlüdür.”
‘S-400’Ler bir an önce aktive edilmeli’

Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Tekrar uyarıyorum Yunanistan, Fransa ve ABD Savunma Anlaşmaları ile karasularını genişletme hazırlığında.” diyerek Rusya’dan alınan S-400’lerin de bir an önce aktive edilmesi gerektiğini ifade etti.

Tümamiral Cihat Yaycı şu ifadeleri kullandı:

“Kimseyle müzakere etmeden S-400’leri aktive etmemiz elzem hale gelmiştir. Bunları aktive ederek, devletimizin ve milletimizin güvenliğini sağlamamız lazımdır. S-400 sistemi bir taarruz sistemi değildir, bir saldırı silahı değildir. Bu sistem bir savunma silahıdır. Sizin ülkenize bir uçak girerse işte o zaman onu düşürmek için devreye girer bu sistem. Yoksa siz S-400 sistemiyle Yunanistan’ı bombalayamazsınız. S-400 sistemiyle Şam’ı bombalayamazsınız, öyle bir şey yok. Bu yerden havaya atılan, adı üstünde hava savunma sistemi, hava taarruz sistemi değil. Ama Yunanistan’ın aldıklarının hepsi taarruz sistemi. Kime karşı? İtalya’ya karşı mı? Arnavutluk’a karşı mı? Makedonya’ya karşı mı? Bulgaristan’a karşı mı? Kime karşı? Türkiye’ye karşı.”

YORUM YAP