DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

HEGEM şiddete karşı sivil bir mücadele ağı oluşturacak..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
HEGEM şiddete karşı sivil bir mücadele ağı oluşturacak..

HEGEM şiddete karşı sivil bir mücadele ağı oluşturacak.. Bu devası projenin ilk ayağı: “81 ile 300 bin sosyal arabulucu, insan hakları danışmanı, şiddetle mücadele formatörü” projesi..

Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Çalışma Sosyal Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği “81 ile 300 bin sosyal arabulucu, insan hakları danışmanı, şiddetle mücadele formatörü” projesi ile ilgili Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, KTÜ, Atatürk Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi protokol imzalanarak iş-birliği gerçekleştirecek. Her gün onlarca insanın öldüğü, yüzlercesinin yaralandığı ve binlerce insanın mağdur olduğu şiddet ve suçların önüne geçme noktasında dev bir adım atılıyor.

Şiddetle Mücadele Vakfı(HEGEM) nın öncülük yaptığı projeye yabancı ülkelerden bile talep var. Projeyi başta Türki Cumhuriyetleri olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri şimdiden yakın takibe aldı.

HEGEM kurucusu Adem Solak ve ekibinin kılı-kırk yardığı günlerce kafa yorduğu şiddetle mücadele konusu aslında bir beka meselesi kadar önemli. Özellikle pandemi süreci ile birlikte toplumun ruh sağlığı iyice bozuldu. Şiddet olaylarında korkunç bir artış var. Geleceği de hesaba katarak bunun önüne geçilmesinin gerekli olduğunu düşünen Adem Solak maske, mesafe, hijyen ve aşı Kovid -19 için bir çözümse, bu tür sivil projelerde şiddetle mücadele noktasında ellerindeki en büyük silah olduğunu, insanları eğitmek ve bilgilendirmekten öte çare olmadığını her zaman dile getiriyor.

Bu büyük proje, HEGEM Vakfı tarafından son 5 yılda 532 akademisyen – uzman katılımıyla ülke düzeyinde gerçekleştirilen 32 bilimsel saha çalışmasına; daha öncesinde ise yaklaşık 13 yıllık dönemde yüzlerce bilim insanının katkı verdiği 70’den fazla HEGEM ve diğer ilgili kuruluşların üyeleri tarafından sunulan araştırmaların neticesinde hayata geçiriliyor. Ayrıca HEGEM Yayınları bilinçlendirici ve eğitici birçok kitap yayınlıyor.

BAKANLIK, ÜNİVERSİTE VE VAKIF ONAYLI HEGEM AKADEMİSİ SERTİFİKA PROGRAMLARI

1. SOSYAL ARABULUCULUK
2. İNSAN HAKLARI DANIŞMANLIĞI
3. ŞİDDETLE SİVİL MÜCADELE FORMATÖRLÜĞÜ
4. AİLE DANIŞMANLIĞI
5. SOSYAL BECERİLER EĞİTİMİ
6. STRATEJİK DÜŞÜNME VE YÖNETİM BECERİLERİ EĞİTİMİ
7. ANNE BABA EĞİTİMİ

HEDEFLENEN TEMEL HİZMET ALANLARI

Örgün Eğitim Sektörü
Hayat boyu Eğitim Sektörü
Sağlık Sektörü
Belediye Hizmetleri Sektörü
Kültür ve Turizm Sektörü
Adalet Hizmetleri Sektörü
Güvenlik Hizmetleri Sektörü
Diyanet Hizmetleri Sektörü
Spor Faaliyet ve Hizmet Sektörü
Özel Sektör
Üniversiteler
Aile
Diğer Kamusal Alanlar

Haber – Hasret Dilek Delier

YORUM YAP