DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Hem yapısal hem de dönemsel risklerle karşı karşıyayız.’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Hem yapısal hem de dönemsel risklerle karşı karşıyayız.’

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Son dönemde üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasında artan makas bizleri oldukça rahatsız ediyor. Üretici fiyatlarının artışında döviz kuru geçişkenliği ve artan emtia fiyatları rol oynuyor. ” dedi.

Bakan Elvan, Ankara Sanayi Odası’nda yaptığı konuşmada enflasyon başlığında”Yapısal politikalara hız kazandıracağız. Fiyat istikrarı komitesi enflasyonda risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerileri geliştirecek” diyerek, enflasyonla mücadeleye devam edileceği mesajı verdi:

”Enflasyon nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin önündeki en temel engeldir. Enflasyonla mücadeleyi bu ülkenin refahı için kazanılması gereken bir savaş olarak görüyoruz. Para, maliye, finansal sektör ve yapısal politikalarımız uyum içinde hareket ediyor. Bakanlık olarak enflasyon ataletini engellemek amacıyla yönetilen ve yönlendirilen ürün ve hizmet fiyatlandırmasını enflasyon hedeflemesi politikasına uyumlu bir şekilde yürütüyoruz.

Bakan Elvan, pandemi sürecine de dikkat çekerek, ”Salgın, tedarik süreçlerinde tek bir merkeze bağlı kalmanın sakıncalarını ortaya koydu. Küresel değer zincirlerinde yeniden şekillenmeye şahit oluyoruz.” dedi. ‘Hem yapısal hem de dönemsel risklerle karşı karşıyayız.’ vurgusu yaptı.

YORUM YAP