DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Hindistan günlük olarak en fazla Covid-19 ölümlerinin kaydedildiği ülke

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Hindistan günlük olarak en fazla Covid-19 ölümlerinin kaydedildiği ülke

Hindistan’da (Kovid-19) vaka sayısının 20 milyonu geçti. Hindistan’ da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak’tan bu yana 160 milyon 499 bin 118 doz aşı yapılsa da kampanya henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmadı. Ülkede vaka sayısındaki tırmanış sürerken son 24 saatteki 382 bin 315 Kovid-19 vakası tespit edildi; son 24 saatte 3 bin 780 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 226 bin 118 çıktı. Halkın yer yer cenazeleri boş arsalarda yaktığı haberleri geliyor. Daha önceleri İspanyol gribinde de en fazla can kaybi Hindistan da yaşanmıştı.

Bazı araştırmalar Hindistan varyantındaki L452R mutasyonunun 7 kat re-enfeksiyon riski taşıdığını ifade ediliyor.

Hint medyasındaki haberlere göre, Kovid-19 vakalarındaki artışın yanı sıra tıbbi oksijen ve aşı sıkıntısı nedeniyle sağlık sisteminde sorunlar baş gösteriyor.

Oksijen sıkıntısı nedeniyle birçok hastanenin acil yardım çağrısı yaptığı başkent Yeni Delhi, oksijen kıtlığında ilk sırada yer alıyor.

Yeni Delhi’nin yanı sıra birçok kentteki hastanelerde de oksijen sorunu nedeniyle hastaların tedavisinde zorluk yaşanıyor.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi Hindistan Serum Enstitüsünün Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, önceki gün Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı sıkıntısı olduğu ve bunun birkaç ay süreceği uyarısında bulunmuştu.

Son haberlere göre Moderna tarafından, Brezilya ve Hindistan gibi pandeminin çoğaldığı gelişmekte olan ülkelere, dördüncü çeyrekte 34 milyon doz ücretsiz Covid-19 aşısı göndereceği konuşuluyor.

YORUM YAP