Format Haber

İhracatçılar deniz lojistiğinde boş konteyner bulmakta zorlanıyor

İhracatçılar deniz lojistiğinde boş konteyner bulmakta zorlanıyor
18 Aralık 2020 - 0:59

İhracatçılar deniz lojistiğinde boş konteyner bulmakta zorlanıyor; bunun nedeni olarak uluslararası lojistik firmaları konsorsiyumlar oluşturması sonucu az sayıda piyasada az sayıda firmanın kontrol ettiği bir yapının oluşması olarak açıklanıyor.

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Burak Önder, “1,5 aydır üyelerimizden çok yoğun olarak özellikle deniz lojistiğinde yaşadıkları problemlerle ilgili şikayetler alıyoruz. Yaptığımız son ankette de üyelerimizin yüzde 92’sinin bu problemleri yaşadığını gördük” dedi.

Önder, firmaların yükleyecekleri ürünler için boş konteyner bulamadığını söyledi.

İhracatçılar deniz lojistiğinde boş konteyner bulmakta zorlanıyor

İhracatçıların bu dönemde karşılaştığı sıkıntıları dile getiren Burak Önder, “Firmalarımız yükleyecekleri ürünler için boş konteyner bulamıyor. Ayrıca rezervasyon sıkıntısı da yaşanıyor. Özetle hatlardaki yoğunluktan dolayı üreticilerimiz tarafından hazır edilen ürünler gemilere yüklenemiyor. Hazır olan ürünler depolarda kaldı. Firmalar hazırladıkları ürünlerin ödemesini alamıyor. En önemlisi de müşterilerimiz bu durumdan şikayetçi. Uzmanlar bunun en temel nedeninin, son yıllarda büyük uluslararası lojistik firmaların satın almalar yaparak ve konsorsiyumlar oluşturması sonucu az sayıda firmanın kontrol ettiği bir yapının oluşması olarak açıklıyor. Bu firmalar sefer sayılarında da kısıntıya gittikleri için söz konusu problemleri yaşıyoruz.” dedi.

Türkiye’deki lojistik sorununun göründüğünden çok daha derin olduğunu vurgulayan Önder şunları söyledi:

“Uzun zamandır ülke ihracatçımızın yaşadığı en büyük sorunlardan biri de lojistik maliyetleri, liman masrafları ve bu kalemler altında ödenen meblağlar. Türkiye’de ödediğimiz bazı gider kalemleri var ki bunların rakiplerimiz olan gelişmiş ülkelerde bir karşılığı yok. Örneğin bunlardan birisi ‘geçici kabul’ başlığı altında ödenen bedeller. Bu ücret, konteynerin limandaki gümrüklü sahadan çıkarılması ya da bu sahaya getirilmesi durumunda oluşan gümrükleme masrafı. Bunun gibi uygulamalar ihracatçımızı uluslararası rekabette dezavantajlı duruma itiyor.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır