Format Haber

İngiliz Enstitüsü’ndeki binlerce yıllık arkeolojik tohum ve botanik örneklere el konuldu

İngiliz Enstitüsü’ndeki binlerce yıllık arkeolojik tohum ve botanik örneklere el konuldu
10 Ekim 2020 - 13:15

The Times gazetesindeki habere göre Türkiye, Ankara’daki İngiliz Enstitüsü’nde bulunan arkeobotanik ve modern tohum koleksiyonlarına el koydu.

Esasen durum ocak ayı başında, Devlet’in Ata Tohum projesi kapsamında Ankara’daki İngiliz Arkeoloji Enstitüsünün tohum koleksiyonlarına el koymasıydı.

Ancak Mark Bridge ve Hannah Lucinda Smith imzalı haberde, “Ankara’daki İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nde tutulan tarihi öneme sahip binlerce örnek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koleksiyonun Türkiye’ye ait olduğunu iddia etmesinin ve aynı gün içerisinde kaldırılacağını söylemesinin ardından alındı” ifadeleriyle kullanıldı.

Buna göre Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kültür Bakanlığı Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü personeli ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı, 108 kutu arkeobotanik ve 4 büfe dolusu modern tohum  örnek aldı. Enstitü, ‘koleksiyon malzemelerinin zarar veya kayıp riskini en aza indirmek için’ ek süre talebi ise reddedildi, denildi. 

Haberde, tohumların iki yıl önce hayatını kaybeden arkeobotanikçi Gordan Hillman’ın mirası olduğu belirtiliyor.

Haberle ilişkili olarak arkeofili.com sayfasındaki yazıda tohumlara el koyma işleminin resmi gerekçesi olarak, 3 Eylül 2019’da yayınlanan bir kararnameye gösterildi.

Bun kararname, hükümete yerel bitki ve tohumların kontrolünü üstlenme ve üretim ve satışlarını düzenleme yetkisi veriyordu.

Kararnamenin resmi gazetede yayımlanmasından iki gün sonra, Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan, tarımı ulusal egemenliğin anahtarı olarak gören “Ata Tohum” projesini tanıttı. Plan, yerel çiftçilerden genetiği değiştirilmemiş tohumları toplayıp depolamayı ve “tamamen yerli” besinler yetiştirmek için onları yeniden üretmeyi ve ekmeyi amaçlıyordu.

Öte yandan Tarım Bakanlığı’nın 2018 yılında tamamen sertifikalı tohum kullanılmasındaki ölçüleri yeniden gözden geçirmesi de bekleniyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır