Gündem

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener: ‘Seçmenin siyasetin içine dahil olma durumu ortadan kalktı’

'Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeli, buraya dönsünler; yoksa Türkiye bu sistemi taşıyamaz!'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘Evine dön’ çağrısını değerlendirdi; ”Sayın Bahçeli’nin söylediklerinden hiçbir şey anlamadım ama sonra Sayın Erdoğan’ın Cuma çıkışı anlaşıldı ki Cumhur İttifakı’na çağrı gibi yapılmış” dedi.

Akşener, Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e gündeme ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.Açıklamasında ”Geçmişte sağ sol liberal dediğimiz seçmenin sosyolojisi tek adam rejimi ve partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle ikinci plana düşmüştür.” dedi.

‘Seçmenin siyasetin içine dahil olma durumu ortadan kalktı’

Akşener, ”Ülkede demokrasi yara aldı. Seçmenin siyasetin içine dahil olma durumu ortadan kalktı,” ifadesi kullandı. Parti tabanlarına ilişkin ‘Sosyolojik benzerlik’ konusundaki analizinde şunları kaydetti:

“Neticede bütün partilerin seçmenleri, hatta 83 milyon birbirinin kardeşi. AK Parti’nin temel sorunu sosyolojik değil, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkeyi tıkaması ve bunun halkta yarattığı psikolojidir ve bu psikoloji sosyolojinin önüne geçti. Yoksa biz kendimizden eminiz, hem demokratız, hem milliyetçiyiz, hem kalkınmacıyız. Hiçbir tarafa da düşmanlık etmeyen bir partiyiz. Herkese saygımız var. Bakın hoşgörü demiyorum, saygı diyorum. Ben kimim ki hoş göreceğim.”

Meral Akşener, Erdoğan’ın yeni sistem için verdiği “Allah’ın emri değil, eksiklikleri varsa düzeltiriz” mesajına karşılık; “Bunun sonrasında iyileştirilmiş güçlendirilmiş demokratik parlamenter sisteme geçiş konusunda muhalefetle iş tutar mı aslında ona bakmak lazım” dedi.

“Sayın Erdoğan yönetilemez bir Türkiye’yle ilgili destek talebi getiriyorsa, ki biz memleket masası kuralım bunları konuşalım da dedik, bunun yolu iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiştir. Yani yuva burası, buraya dönsünler. Yoksa Türkiye bu sistemi taşıyamaz” yanıtını verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı