DünyaGündem

Kara ve okyanus yüzey alanlarında sıcaklıklar artıyor, Küresel ısınma tehdidi büyüyor

BM ve DSÖ küresel sıcaklık artışına dikkat çekti

Birleşmiş Milletler, DSÖ ve uluslararası örgütler tarafından hazırlanan yeni raporlarda su kıtlığı ve küresel sıcaklık artışlarına dikkat çekiliyor. Meteorolojik izlemelerde de Kara ve okyanus yüzey alanlarında küresel sıcaklıkların arttığı görülüyor. Küresel ısınma tehdidi büyüyor

Dünya Meteoroloji Örgütü, (World Meteorological Organization -WMO)atmosferdeki sera gazı salınımının koronavirüs salgınına rağmen rekor seviyede olduğu ve küresel sıcaklık artışının gelecek 5 yılda 2,7 santigrat derece artışla ‘tehlikeli’ seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulundu.

İklim değişikliği ve sıcaklık artışı, deniz seviyesinin yükselmesi, okyanus ısısı ve asitlenme, deniz buzları ve buzul erimesi gibi birçok işaretler veriyor.

Küresel su seviyelerinin, Grönland ve Antarktika’da buzulların hızla erimesiyle artmaya devam ettiği kaydedilen raporda, 2050’ye kadar sel riski altındaki insan sayısının 1,6 milyara çıkması, 2,7 ila 3,2 milyardan fazla kişinin ise su kıtlığı ile karşı karşıya kalmasının beklendiği belirtildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı