DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“Kısıtlamanın acı reçetesi esnafa çıkıyor”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
“Kısıtlamanın acı reçetesi esnafa çıkıyor”
İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, pandemi dönemindeki plansız kısıtlamalar sebebiyle esnaf ve vatandaşın artık dayanacak gücü kalmadığını belirterek, Türkiye’nin GSYH oranla pandemi destek ve harcamalarında halkına en az destek veren ülkeler arasına girdiğini söyledi.
Koronavirüs salgınındaki vaka artışı dolayısıyla 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek olan 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, değerlendirmelerde bulundu. Pandemi yönetiminin artık kontrolden çıktığını ifade eden Eryılmaz, “Maalesef ülkemizde pandemi süreci sağlıklı yürütülemedi. Plansız sokağa çıkma kısıtlamaları her seferinde vaka sayılarını katladı. Bu süreçte en büyük zararı yine en başta esnaf ve vatandaşımız çekmiştir. Şimdi yine bir kısıtlamanın başındayız. Bu kısıtlama 17 gün boyunca sürecek. Bu dönemde market, kasap, manav, tatlıcı gibi gıda satış yerleri dışında kalan tüm esnafımız kepenklerini indirmek zorunda kalacak. Peki bu insanlar geçimlerini nasıl sürdürecek, evine aşını nasıl götürecek? Hiçbir maddi destek sağlanmadan ‘ben kapatıyorum’ demekle insanları açlığa mahkum ediyorlar. Bu insanlara sıfır gelirle faturalarını, kiralarını nasıl ödeyecekler? Vatandaşımızın ne yastık altında ne üstünde bir birikimi kalmamıştır. Kendi imkanlarıyla okyanusta boğulmamak adına çırpınmaktadır. Kısıtlamalar belki vaka sayılarını düşürüyor olabilir ancak desteksiz kısıtlamalar esnaf ve vatandaşı yoksulluğa sürüklüyor.
Kısıtlamaların acı reçetesi esnafa çıkıyor.
Nitekim IMF’nin son yayınladığı raporda da pandemi sürecinde halkına en az destek veren ülkeler arasında Türkiye başı çekiyor.  Raporda yapılan haritalandırmada, ülkelerin GSYH bütçelerine göre harcama oranları, %10+, %7,5-10, %5-10, %2,5-5 ve %2,5 altı olarak sıralanmış. Türkiye, en düşük destek veren %2,5 grubuna giriyor. Burada da yüzde 1,5 orana sahip olarak, destek harcamaları yapan ülkeler arasında en alt sıralarda yer alıyor. Bu oranla Türkiye, girdiği gelişmekte olan ülkeler sıralamasının çok altında, az gelişmiş ekonomiler sıralamasındaki ülkelerle yarışıyor. Gelir desteği olmadan tam kapanmaya gitmek ileride kapanmayan yaralara yol açacaktır. Hükümetin bir an önce başta esnaf olmak üzere tüm vatandaşlar için bir destek paketi açıklamak zorundadır” dedi.

YORUM YAP