DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Manisalı Tülin Kökkızıl toprakta yetişen her şeyden sirke yapıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Manisalı Tülin Kökkızıl toprakta yetişen her şeyden sirke yapıyor

Manisalı Tülin Kökkızıl toprakta yetişen her şeyden sirke yapıyor.

Haber: Serpil Kaya Ceran

Sirke, özellikle korona günlerinde vücudumuzun daha dengeli beslenmesi ve direncini doğal gıdalara da örnek olarak gösteriliyor.

Tülin Kökkızıl kendi bahçesinde yetiştirdiği ve dağlardan topladığı doğal ürünlerle, aklınıza gelen- gelmeyen , doğal bitkileri geleneksel yöntemlerle fermantasyon konusunda kendisini iyi yetiştirmiş. İşte Tülin Hanımın ürettiği sirkelerden birkaçı. Kekik, Ahlat, Alıç, Ayva , Armut , Çilek, Zeytin yaprağı, Karabaş otu , Enginar, Ebegümeci, İncir, Leylak çiçeği, Kabak , Kuşburnu, Defne , Yerelması, Cennet elması, Nane , Reyhan, Fesleğen,Gül …

 

Bitkileri tanıyor;

“Dağcılık gurubuyla gittiğimiz gezilerde , kuşburnu, alıç, yaban mersini gibi doğal meyveleri topluyordum. Corona sebebiyle toplu taşıma kullanmadığımız için, şimdi kendi aracımızla gidebildiğimiz yerlere gidip,yine sirke için ürün topluyorum. ” diyor.

 

“Zahmetli olmuyor mu ?” Diye sorunca:

“Tabii çok yorucu oluyor . Ancak topladığım sirkelik ürünleri; temizleyip , yıkayıp, sirke yapmak için kavanozlara doldurduğum zaman… Aşama aşama o ürünlerin sirkeye dönüştüğünü takip etmek , kavanozun üzerinde sirke anasının oluşması… Sirkenin istediğim tat , kıvam ve keskinliğe ulaştığını görmek , bütün yorgunluğumu unutturuyor. ”

Tülin Kökkızıl hobisi farklı sirkeler üretmekten haz aldığı bir uğraş oldu. Son olarak hazırladığı 35 çeşit sirke ile ürünlerin çeşidine göre renk renk masaya sıraladı; sanki bir şölen sofrası…

 

Ben de çalışkan, özverili, sirke konusunda kendisini sürekli geliştiren bu çalışkan hanımı tanıtmak istedim. Belki bu tempoyla işini büyütür, ticarete döker, Tülin Hanım Manisa’nın sirke markası olur. Neden olmasın?

YORUM YAP