EkonomiGündem

MB Başkanı Uysal: ‘Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok.’

MB, Para politikasında sıkı duruş ve güven artırıcı iletişimi daha arttırmayı düşünüyor

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Enflasyon Raporu 2020-IV Bilgilendirme Toplantısı Sunumu yaptı.

Toplantıda 2020 yılının son enflasyon raporu hakkında bilgiler veren Uysal, 2020 yılında pozitif büyümenin görüleceğini açıklarken enflasyon rakamlarında yukarı yönlü revizede bulundu.

Buna göre MB, enflasyonu 2020 yıl sonunda %12,1 olarak gerçekleşeceği tahmin ediyor. (önceki %8,9)

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2020 gıda fiyat enflasyonu tahmini yüzde 10,5’ten yüzde 13,5’e çıkarıldığını; 2021 gıda fiyat enflasyonu tahmininin de yüzde 8,0’den yüzde 10,5’e yükseltildiğini de açıkladı.

3.çeyrekte iktisadi faaliyet v tipi belirgin bir toparlanma kaydettiğini söyleyen Uysal, Altın hariç tutulduğunda ihracatın ithalatı karşılama oranı oldukça yüksek seyrettiğini vurguladı.

Ancak cari işlemler açığı mal ihracatındaki güçlü toparlanmaya karşın hizmet gelirlerindeki düşüş ve ithalattaki yükseliş nedeniyle arttı!.. Başkan Uysal, ‘2020 yılında muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz.’ dedi.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para ve likidite politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğini belirtti.

MB Başkanı Uysal: ‘Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok.’

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, rekor üstüne rekor kıran dolarla ilgili “Kurdaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?” sorusuna “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok” yanıtını verdi.

Döviz kuruyla ilgili açıklamaşöyle:

“Döviz kurundaki hareketler bir çok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası finansal istikrar ve fiyat istikrarı açsından konuya yaklaşıyor. Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucunu görmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz. Ciddi sıkılaştırma politikası yürüttük bunun etkilerini kısmen gördük hala da sıkılaştırma eğilimimiz devam ediyor. Enflasyonu iyileştirmeye yönelik gerekli olduğunda tüm farklı kanallardan politika faizi de dahil olmak üzere gerekli adımları atabiliriz. Burada kendimizi sınırlamıyoruz. Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz için zaman zaman Merkez Bankası’nın kredibilitesi, güveni veya enflasyon hedefleri ile ilgili tartışmalar yaşanabilir. Biz para politikasındaki sıkı duruşumuzu devam ettirerek zaman içinde güven artırma sürecinde olacağız. İletişimi daha fazla yapmayı düşünüyoruz.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı