Format Haber

”Meclisimizi güçlendireceğiz, hukuka ve adalete olan güveni ayağa kaldıracağız”

”Meclisimizi güçlendireceğiz, hukuka ve adalete olan güveni ayağa kaldıracağız”
07 Kasım 2020 - 12:36

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Siirt İl Kongresi’nde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ni eleştiren Babacan, ”Meclisimizi güçlendireceğiz, sivil toplumu güçlendireceğiz, hukuka ve adalete olan güveni ayağa kaldıracağız” dedi.

Ali Babacan, “Bugün halkımızın yüzde 98’i Meclisimizde temsil ediliyor. Fakat pek çok önemli karar bu Meclise gelmiyor.” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’ten büyüktür” sözüne atıf yaptı; Babacan “Türkiye’nin de birden büyük olduğunu unutuyor” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ önerisini altı madde halinde sıralayarak anlattı:

-Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olmasını sağlayacağız. Partili bir cumhurbaşkanı tarafsız olamaz. Diğer partileri karşısına alan bir Cumhurbaşkanlığı makamı düşünülemez.

-Bakanlara daha çok yetki ve daha çok sorumluluk vereceğiz. Bakanlıkları ve devlet kurumlarını güçlendireceğiz. Yürütme yetkilerini aşağı kademelere doğru delege edeceğiz.

-Yerel yönetimleri güçlendireceğiz. Yerelin sorunları en iyi yerelden çözülür. Yerel yönetimlere daha çok yetki vereceğiz. Meclisi iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartacağız.

-Sivil toplumu güçlendireceğiz. İfade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Konuşan, tartışan, soru soran, hakkını arayan bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Sivil toplumu kanun yapım süreçlerine daha etkin bir biçimde dahil edeceğiz.

-Hukuka ve adalete olan güveni ayağa kaldıracağız. Anayasa Mahkemesine yapılan atamalarda Meclisimizin nitelikli çoğunluğunu söz sahibi kılacağız. Böylece tek bir parti veya ittifak, Yüksek Mahkeme heyetini tek başına şekillendiremeyecek. Yargı mensuplarının özlük haklarını güvence altına alacağız. Yargının tarafsız ve bağımsız çalışması, yargıya olan güveni artıracak.”

 

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır