DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘Seçim Kanunu değişsin’ talebinin ayrıntıları belli oldu

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘Seçim Kanunu değişsin’ talebinin ayrıntıları belli oldu

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ‘Seçim Kanunu değişsin’ talebinin ayrıntıları belli oldu. Değişiklik önerilerinde Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, TBMM İç Tüzüğü, Dokunulmazlık yanında milletvekili transferi de var.

Ancak öneriler yasallaşırsa yeni kurulan Gelecek Parti ve DEVA Parti’nni seçime girmesi mümkün olamayacak.

MHP’nin Siyasal Partiler ve Seçim Kanunu düzenlemesine ilişkin yürüttüğü çalışmada partiler arası milletvekili transferine süre sınırı konulması planlanıyor. Buna göre, bir milletvekili seçildiği partiden başka bir partiye seçim öncesi geçemeyecek. Süre sınırının ne kadar olacağı konusunda ise 1 yıl veya daha fazla olması gibi alternatifler bulunuyor. Bu düzenlemenin gerçekleşmesi durumunda CHP’nin milletvekili vereceği konuşulan Gelecek Parti ve DEVA Parti’nin seçime girmesi mümkün olamayacak.

‘Öneriler Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ ne geçişin kronolojik değişikliklerini içeriyor’ 

MHP kurmayları yasalarda yapılması istenen değişikliklerin zaten Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte mevcut yapıların yeni sisteme uyumu açısından beklenen ‘kronolojik değişiklikler’ olduğunu savunuyor.

Değişiklik önerilerindeki milletvekili transferine ilişkin, seçimlerde kullanılan oy bir millet iradesi’ vurgusu yapılarak, ‘vekil ihtiyacı veya bireysel zaaflarla’ başka bir partiye geçmenin doğru bir tavır olmadığı ifade ediliyor. MHP’de ‘millet bir milletvekiline oy verdiyse onu partisiyle birlikte değerlendirip oyunu vermiştir.’ görüşü hakim.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin milletvekili dokunulmazlığı konusundaki, ‘beklentiler karşılansın’ talebi ise TBMM’de bekleyen fezlekelere dönük. Bahçeli, dokunulmazlık fezlekelerinde Meclis’in ‘bekleme odası’ olarak görülmesine karşı olduğu dile getiriliyor.

YORUM YAP