Format Haber

Öğretmen, yazar Seyhan Çağlar Emen, Yemen’ de Türk İzlerini yazdı

Öğretmen, yazar Seyhan Çağlar Emen, Yemen’ de Türk İzlerini yazdı
11 Temmuz 2020 - 17:13

Öğretmen, yazar Seyhan Çağlar Emen, Yemen’ de Türk İzlerini yazdı. Emen formathaber köşe yazıları kategorisinde, Yemen hatıralarının Türkler için ne anlama geldiğini anlatıyor.

”San’a şehrinde Sultan 2. Abdulhamit’in yaptırdığı Valilik Binası Askeri Müze olarak düzenlenmiştir. Osmanlı Ordusunun silahları ile Anadolu’dan giden askerlerin kütük kayıtları sergilenmektedir. Yemen bizim için acı bir vatan parçası idi.” diyor. ( https://www.formathaber.com/yemende-biraktiklarimiz-2-3199/)

Seyhan Çağlar Emen, köşe yazısının birinci bölümünde şu ifadeleri kullanıyor:

‘Askerlerimizin gidip de dönmeyen Yemen’in son valisi Mahmut Nedim Bey’in faaliyetlerini ve hatıralarını okurken hüzünlenmemek elde değildir.  Yemen bizim vatan toprağımızın bir parçası idi, stratejik öneme sahipti, Yemen elimizden çıkarsa Hicaz tehlikeye düşerdi, kutsal toprakları  savaşmadan terk edemezdik. Bu uğurda Yemen’in son Osmanlı Valisi Mahmut Nedim Bey ,(1857-1940) canla başla mücadele etmiştir. Yemen, 1538 yılında Özdemiroğlu Osman Paşa tarafından fethedilmiştir ancak Zeydiler ve İmamlar arasında iktidar mücadelesi yüzyıllar boyunca devam etmiştir. İngilizler, Aden’i işgal edince Osmanlı Devleti, Hicaz’ı korumak için bölgeye asker gönderir. ‘ ( https://www.formathaber.com/yemende-biraktiklarimiz-1-3195/)

İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır