Gündem

Öğretmen, yazar Seyhan Çağlar Emen, Yemen’ de Türk İzlerini yazdı

'Yemen bizim için acı bir vatan parçası idi.'

Öğretmen, yazar Seyhan Çağlar Emen, Yemen’ de Türk İzlerini yazdı. Emen formathaber köşe yazıları kategorisinde, Yemen hatıralarının Türkler için ne anlama geldiğini anlatıyor.

”San’a şehrinde Sultan 2. Abdulhamit’in yaptırdığı Valilik Binası Askeri Müze olarak düzenlenmiştir. Osmanlı Ordusunun silahları ile Anadolu’dan giden askerlerin kütük kayıtları sergilenmektedir. Yemen bizim için acı bir vatan parçası idi.” diyor. ( https://www.formathaber.com/yemende-biraktiklarimiz-2-3199/)

Seyhan Çağlar Emen, köşe yazısının birinci bölümünde şu ifadeleri kullanıyor:

‘Askerlerimizin gidip de dönmeyen Yemen’in son valisi Mahmut Nedim Bey’in faaliyetlerini ve hatıralarını okurken hüzünlenmemek elde değildir.  Yemen bizim vatan toprağımızın bir parçası idi, stratejik öneme sahipti, Yemen elimizden çıkarsa Hicaz tehlikeye düşerdi, kutsal toprakları  savaşmadan terk edemezdik. Bu uğurda Yemen’in son Osmanlı Valisi Mahmut Nedim Bey ,(1857-1940) canla başla mücadele etmiştir. Yemen, 1538 yılında Özdemiroğlu Osman Paşa tarafından fethedilmiştir ancak Zeydiler ve İmamlar arasında iktidar mücadelesi yüzyıllar boyunca devam etmiştir. İngilizler, Aden’i işgal edince Osmanlı Devleti, Hicaz’ı korumak için bölgeye asker gönderir. ‘ ( https://www.formathaber.com/yemende-biraktiklarimiz-1-3195/)

İlgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı