DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CHP, Yassıada ile birlikte tüm siyasi idam kararlarının ‘hükümsüz’ kılınmasını istiyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
CHP, Yassıada ile birlikte tüm siyasi idam kararlarının ‘hükümsüz’ kılınmasını istiyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un da imzasını taşıyan 2 maddelik yasa teklifi ile ‘Yassıada yargılamaları’ olarak bilinen kararların hükümsüz kılınması hakkında bir kanun teklifi hazırlanıyor. Bu amaçla 27 Mayıs 1960 darbesiyle kurulan Yüksek Adalet Divanı’nın Yassıada yargılamalarında aldığı idam kararları yok sayılacak. Ayrıca yeni düzenlemeyle mağdurların ailelerine tazminat hakkı geliyor.

Teklif ile Yüksek Adalet Divanı’nın kullandığı yetkilerin hukukî dayanağını oluşturan ve hâlen yürürlükte bulunan kanun hükümlerinin geçmişe dönük olarak yürürlükten kaldırılması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekilli Özgür Özel Meclis oturumunda gündemde ilgili görüşlerini açıkladı.  Özgür Özel konuşmasında, Yassıada yargılamalarını geçersiz kılan bir kanun teklifine evet diyeceklerini, hiçbir itirazları olmayacağını, belirterek,

”Yassıada yargılamalarını geçersiz kılan bir kanun teklifi hazırlığı var. Destekleriz… Ancak Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan başta olmak üzere tüm siyasi idam kararlarının tamamının hükümsüz kılınacağı bir çaba çok daha anlamlı olacaktır.” dedi.

 

YORUM YAP