DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“PANDEMİDE DESTEK KONUSUNDA EN SON SIRADAYIZ”

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
“PANDEMİDE DESTEK KONUSUNDA EN SON SIRADAYIZ”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, İl Gençlik Kolları Başkanı Av.Sergen Akpir ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte gerçekleştirilen haftalık basın toplantısında gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda CHP’li başkanlar 17 günlük kapanmadan esnafın sıkıntısına ve emekli ikramiyelerine yapılan 100 Liralık zammı kadar bir çok konuda görüşlerini dile getirdiler.

“KAPANMAYA DEĞİL, DESTEKSİZ KAPANMAYA KARŞIYIZ”

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban yaptığı açıklamada, vaka sayıları artışı sebebiyle alınan 17 günlük tam kapanmayla ilgili görüşlerini belirterek, toplumun tüm kesimi kapsayacak şekilde destek verilmeden uygulanana kapanmanın yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“17 günlük kapatma bizim haklılığımızı yine ortaya koydu. Geçen yıl pandeminin ilk zamanlarda bu kapanmayı yapsaydık, bugün vaka sayılarında artış olmayacak ve kısıtlamaların olmadığı günler yaşayacaktık. Biz kesinlikle kapanmaya karşı değiliz. Ama sosyal hukuk devletimizin bütün yoksul, mağdur insanlara sahip çıkması lazımdı. 17 günlük kapanmada toplumun tüm kesimlerine sahip çıkması gerekirdi. Ama gerçekleşmeyecek. Ama gerekli desteklemeler açıklansaydı, bir esnafımızın dediği gibi ‘Ben devletime 40 yıl vergi verdim ve destek oldum. Ama devletim bana 40 gün bakamadı.’ sözüyle karşı karşıya kalmayacaktık. İşte bu nedenle bu kapanmanın doğru olduğunu, ama AKP iktidarının gerekli destekleri açıklamadan, insanına destek olmadan yapılan kapatmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. 5’li çetelere veriler garantilerinin iptal edilip, tüm garantilerine mağdur vatandaşa verilmesi gerektiğini söylüyoruz.”

CHP’li Balaban açıklamasında ayrıca ABD’nin Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili Türkiye karşı tutumunu kınadıklarının altını çizerek, “Biz 60-70 yıl öncede ‘Kahrolsun ABD Emperyalizmi’ diyorduk. Bugünkü yaşananlar bizim ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha ortaya çıkardı.” diye konuştu.

17 günlük tam kapanmada bir çok esnaf kesiminin mağdur olduğu gibi alkol satışının yasaklanmasından dolayı Tekel bayilerinin de büyük mağduriyet yaşadığının altını çizen CHP’li Balaban, “Biz ülkede her türlü inanca ve yaşam biçimine saygılıyız. Herkesin en doğal şekilde yaşam biçimini savunuyoruz. Bun anlamda her türlü satış yasaklarını olmasını yadırgıyoruz. Yaşam biçimine müdahale olarak algılıyoruz. Toplumun birçok kesimi gibi 17 gün boyunca Tekel bayilerinin kapalı olmasına da bir anlam veremiyoruz.” şeklinde konuştu.

“PANDEMİ DE DESTEK KONUSUNDA EN SON SIRADAYIZ”

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak yaptığı açıklamada, 17 günlük tam kapanmayı geçtiğimiz günlerde partisinin genel merkezi tarafından başlatılan ‘128 Milyar Dolara Nerede’ sorusu üzerinden eleştirdi.
Türkiye’nin pandemi süresince vatandaşına ve esnafına destek olan ülkeler sıralamasında en son sıralarda yer aldığının altını çizen CHP’li Arcak açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“CHP olarak ‘128 Milyar Dolar Nerede’ diye bir soru sorduk. İlk başlarda bunun cevabını alamadık. Daha sonra verilen cevaplar ise birbiriyle çelişki oluşturdu. Yapılan açıklamaların hepsinde iktidar halka yalan söylüyor. Yalanlarıyla halkı kandırmaya çalışıyorlar. Dünyada ülkelerin gayri safi milli hasılalarına göre pandemi döneminde kendi vatandaşları yaptığı yardımda Türkiye en son sıralarda yer alıyor. Türkiye pandemi de vatandaşlarına yardım konusunda Afrika ülkeleriyle konumlanmış durumda. Böyle bir dönemde vatandaşına en az yardım yapan ülkeler arasındayız. Çok acı bir tablo. Yani şunu görüyoruz ki kaybolan 128 Milyar Dolar’ın pandemide vatandaşa harcandığı da koca bir yalan. Pandemi döneminde iktidarın pandemi döneminde halka yapamadığı yardımı ve veremediği desteği CHP olarak il, ilçe ve belediyeler olarak yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar yardımlarımızı vatandaşlarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. AKP’li Yunusemre Belediyesi böyle bir dönemde vatandaşına yardım olarak bir çuval patatesi reva görürken, CHP Manisa il, ilçe, kadın kollarımız ve gençlik kollarımızın kendi gayretleriyle bir aylık gıdasını karşılayabilecek gıda paketlerle vatandaşlarımızın destek olmaya gayret gösteriyoruz. Bu desteklerimizi imkanlarımız çerçevesinde daha da artırmayı hedefliyoruz. Biz sadece seçimden seçime değil, her zaman ve zor günlerdin de halkımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz gün Manisa milletvekillerimiz ile yaptığımız esnaf gezilerinde esnafımız bize ‘Seçimden seçime gelmediğiniz için teşekkür ediyoruz’ dediler. Bir dokunup bin ah işittiğimiz esnafımız çok kötü durumda. İşte biz 128 Milyar Dolar’ın hesabını bundan dolayı soruyoruz. Kaybolan 128 Milyar dolar’da tüyü bitmemiş yetimin, 85 milyon insanımızın hakkı var. Bu para çarçur edilmeseydi, böyle zor bir dönemde parayı halkımıza ve esnafımıza dağıtırdınız. Ama parayı yandaşlara peşkeş çekmeye çalıştınız.”

Açıklamasının son kısmında pandemi döneminde AKP iktidarının başarısız olduğunu dile getiren CHP’li Arcak, “Bazı kesimler diyor ki ‘AKP iktidarı bu pandemi döneminde başarısız oldu’. Hayır AKP iktidarı bu pandemi döneminde başarısız olmadı. Başarısızlık bir şeyi yapmaya çalışırken yaşadığın olumsuzlar sebebiyle o işin başarıya ulaşmaması şekliyle olur. Ama AKP iktidarı başarıya dahi ulaşamadı ki. Yaptıkları başarısızlık bile değil. Çünkü başarısızlık için bile bir şey ortaya koymadılar. Bu ülkeyi hiç yönetemediler. Vatandaşımız aç ve esnafımız sıkıntıda. Bir çok vatandaşımız intiharın eşiğinde. 14 ay sonra kapanma yaptılar. Ama kapanmayı hiçbir destek açıklamadan yaptılar. Bu işin sonunu nereye gittiğini çok merak ediyoruz. Çocuğu aç olanın ideolojisi ve siyasi partisi olmaz. Biz insanlara oy istemek için değil, derdine derman olmak için yaklaşıyoruz. Yaklaşmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

“VATANDAŞA GELİNCE YOK KENDİLERİNE GELİNCE ÇOK”

CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca açıklamasında emekli ikramiyelerine yapılan 100 Liralık zam üzerinden hükümete eleştirerek şu ifadelere yer verdi;

“Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor. Halk arasında bir türkü var ‘Derdim çoktur hangisine yanayım’ diye. Artık bu türkü toplumun herkesimin ağzında ve yüksek sesle söylenmeye başladı. Bu ülkede 11 milyon emekli vatandaş var. CHP’nin gayretleri sonucunda 2018 yılında emeklilere ikramiye konusu gündeme getirilerek verilmeye başlandı. Ancak son üç yıldır emekli ikramiyelerine zam yapılmadı. CHP ve İYİ Parti olarak emekli ikramiyelerinin en az 1500 Lira olmasını talep ettik. Ama Cumhur İttifakı olan AKP ve MHP Millet İttifakı’nın bu önerisini reddettiler. Emeklilerimize 3 yılın karşılığında 100 Lira gibi bir zam verdiler. Bu 100 lira nedir. 10 Euora yapıyor. Ama emekliye insanca bir zam yerine saraya yeni makam araçları alınıyor. Vatandaşa gelince yok, kendilerine gelince çok. Saraya gelince itibardan tasarruf edilmez. Emekliye gelince itibardan tasarruf edilir. Kimden yanalar anlayamadık. Bir avuç yandaşa Dolar bazlı ödemeler yapılıyor. Emekliye gelince 10 Euro parayı çok görüyorlar. Bunu esefle kınıyoruz. İnanıyoruz ki toplumun bütün kesimleri bu yapılanları görüyor ve önüne gelecek ilk sandıkta gerekli cevabı verecek.”

YORUM YAP