reklam
reklam
DOLAR 32,8248 % 0.04
EURO 35,2439 % -0.18
STERLIN 41,7711 % -0.2
FRANG 36,7168 % -0.28
ALTIN 2.450,67 % -1,57
BITCOIN 64.299,99 -0.322
reklam

‘Pandemi’de uluslararası şoklara karşı planlı ve kontrollü döviz işlemleri yapıldı’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Pandemi’de uluslararası şoklara karşı planlı ve kontrollü döviz işlemleri yapıldı’
reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İzmir 7. Olağan İl Kongresi’nde konuşma yaptı. Halkapınar Spor Salonu’nda gerçekleşen kongrede CHP ‘yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Bunlar faizcidir, bunlar IMF’cidir. Kapalı kapılar ardından IMF yetkilileri ile pazarlık yapan bunlardır.” dedi.

Hakkari ve Nevşehir il kongrelerine de canlı bağlantının yapıldığı kongrede konuşan Erdoğan, ekonomi konusunda muhalefetin eleştirilerine de cevap verdi.

”Şu anda merkez Bankası’nın döviz rezervi sıfırlandı. Diyorlar. Hatta daha da ileri gittiler sıfırlandı dediler.  Göreve geldiğimizde 23.5 milyar dolar döviz rezervi vardı Merkez Bankası’nın şimdi 95 miyar dolar rezervimiz var. Ama bir rakam daha söyleyeceğim. Başbakanlığım döneminde bu döviz rezervi 132 milyar dolara çıktı ondan sonra bir düşüşle 95’e indik. Biz yeniden 132’ye de çıkarız, 200’e de çıkarız. Çünkü biz bu işi biliyoruz.” dedi.

Erdoğan, CHP ‘nin, Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak ve onun nezdinde tüm ailesiyle birlikte şahsını hedef alan bir kampanya yürüttüğünü söyledi.

“Berat Bey’in önce enerjide, ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği, ‘damat’ sıfatının, bu alanlardaki birikimi, gayreti ve başarısının önüne geçirilmiş olmasıdır. Eğer herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmeler daha objektif yapılabilirdi diye düşünüyorum. Türkiye’nin son dönemde enerji alanında yaptığı atılımların temelinde Berat Bey’in bakanlığı döneminde geliştirdiği strateji ve yaptığı hazırlıklar bulunuyor.” dedi.

Pandemi sürecinde ödemeler dengesi tarafında bir sıkıntıyla karşılaşmamak için planlı ve kontrollü döviz işlemleri yapıldığını söyleyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

”Yapılan bu döviz işlemlerinin tamamı da piyasa kuralları çerçevesindedir ve hukuka uygundur. Ne dövizin buharlaşması ne de herhangi bir istismar, haksız kazanç, hukuka ve ahlaka aykırı işlem söz konusudur. Bu döviz işlemleri sayesinde ülkemiz uluslararası alanda ciddi etkilere yol açan şoklara rağmen hedeflerine bağlı kalmayı başardı.”

reklam

YORUM YAP