Gündem

Saadet Partili Şerafettin Kılıç: ‘Türkiye’nin kanayan yarası olan işsizlik de giderek derinleşiyor!’

'TÜİK’in dar tanımlı işsizlik verileri gerçeği yansıtmıyor'

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şerafettin Kılıç, İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği basın toplantısına katıldı.

Toplantıda gündeme dair açıklamalarda bulunan Şerafettin Kılıç, “Piyasalardaki bu çalkantının yanı sıra, Türkiye’nin kanayan yarası olan işsizlik de giderek derinleşiyor. İşsizlik bütün acısıyla hissedilmesine rağmen TÜİK’in rakamlarına göre işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre azalıyor görünüyor. Peki, nasıl böyle oluyor? İş bulma ümidi olmadığı için iş aramayan bir kitle var. Yani iş aramadığı için işsiz olarak kayda geçmeyenler, işsizliği gerçekte olduğundan daha düşük gösteriyor. TÜİK’in dar tanımlı işsizlik verileri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

‘ENFLASYON ORANLARI ŞAİBELİ’

İnandırıcılıktan ve güvenilirlikten uzak bir başka verinin enflasyon oranları olduğunu söyleyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç, “Gerçek enflasyon, vatandaşın çarşıya pazara çıktığı zaman karşılaştığı fiyatlardır. Her şeyin fiyatı sürekli artarken enflasyonu düşük gösteren rakamlara kim itibar edebilir ki? Demokratik ülkelerde enflasyon oranlarını belirleyen kurumlar bağımsızdır. Türkiye’de ise enflasyon oranları hükümete bağlı TÜİK tarafından belirlenmektedir. Şaibeli enflasyon oranlarıyla hem asgari ücretlinin hem de emeklinin maaş farkları heba edilmektedir” ifadelerini kullandı.

‘Konut fiyatları neden katlanıyor? İkinci el araç fiyatları niçin bu halde?’

Vatandaşın ciddi bir geçim sıkıntısı içinde olduğunu belirten Kılıç, “Büyüyen bir ekonomide dev işletmeler neden iflas ediyor? Konut fiyatları neden katlanıyor? İkinci el araç fiyatları niçin bu halde? Etiketlerdeki rakamlar neden sürekli değişiyor? Altın, Dolar ve Euro nereye koşuyor? İsraf ve yolsuzlukları önleyerek reel ekonomiyi güçlendirmeden bu cendereden çıkış mümkün değildir. Türkiye’nin ekonomik olarak yeniden ayağa kalkabilmesinin en önemli çözümü, tüm kaynak ve imkânların üretime dönük yatırımlara yöneltilmesidir” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı