Format Haber

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ‘de her bir çalışanın birikim hesabı olacak

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ‘de her bir çalışanın birikim hesabı olacak
13 Haziran 2020 - 0:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaların bir bölümünde Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) konusuna yer verdi. Tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022’de yürürlüğe sokacağız.” ifadesini kullanan Erdoğan, karma model ile işçilerin kazanılmış haklarının korunacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın açıklamasında, 25 yaş altı gençlerin ve 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlanacağı bir çalışma başlattıklarını söyledi. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak.

TES Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatı ile kurulacak bir sistem olacak. Yeni işe girip, emekliliği uzun olanlar TES’E ve fonlu sisteme dahil edilecek. Bu sistem, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) yeniden yapılandırılmış hali olarak da görülüyor. Detaylar henüz netleşmemekle birlikte Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde Devlet Katkısı devam ederken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılacak ve bu kesintiler işçinin hesabında aydan aya birikecek. Çalışanların birikimlerini desteklemek için BES ve İşsizlik Fonu da katkıları gündemde; ayrıca İşsizlik Fonu’ndan katkı yapılması da gündemde yer alıyor. Buna göre her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek. Çalışan, emekliliği geldiğinde sistemden çıkabilecek. Ancak kademeli çıkış hakkı da tanınabilir.

Yaş sınırının üstünde olanlar ile emekliliğine az kalan çalışanlar TES’e dahil edilmeyecek.

Önceden Otomatik BES adı altında çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girmesi devlet tarafından destekleniyordu. Bu sistemde, çalışanın maaşının %3’ü oranında kesinti yapılıyordu ve Devlet Katkısı dışında işveren katkısı yoktu.

Her bir çalışanın birikim hesabı olacak

– 2017’de başlayan otomatik bireysel emeklilik sistemi, TES haline gelecek.

– Çalışanların tamamı zorunlu olarak TES’e dahil edilecek.

– Hem çalışanın maaşından kesinti olacak hem işveren hem de devlet katkı sağlayacak.

– İşverenin mevcut yükünü arttırmayacak bir katkı formülü kurgulanacak. İşsizlik fonundan katkı yapılması da masadaki seçeneklerden biri.

– TES için az maaş alandan az, maaşı yüksek olandan daha yüksek kesinti yapılacak.

– Her çalışanın bir TES hesabı olacak ve tüm kesintiler bu hesapta birikecek.

– Tıpkı kıdem de olduğu gibi çalışan istediği zaman TES’ten çıkamayacak. Kademeli çıkış hakkı tanınabilir. Çalışan, emekliliği geldiğinde sistemden çıkabilecek.

 

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır