DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘TÜİK’n enflasyon sepetinde hanehalkı gelirleri yüksek mi gösteriliyor?’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘TÜİK’n enflasyon sepetinde hanehalkı gelirleri yüksek mi gösteriliyor?’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, TÜİK’in enflasyon sepetinde enerji faturalarının etkisini frenlemek için hanehalkı gelirini 10 bin TL olarak kabul ettiğini belirtti.

CHP’li Ahmet Akın, “TÜİK’in enerjideki enflasyon oyunu” ile ilgili çalışmasında, hanehalkı elektrik giderlerinin gelirlere oranı üzerinden araştırmaya dayandı.

Gerekçe olarak TÜİK hesaplamasına göre haneler, gelirlerinin yüzde 5.85’ini enerji giderlerine harcamasından hareketle hesabı şöyle ortaya koyuyor:

‘Bir hanenin enerji giderlerinin ortalama 500 TL’nin üzerinde olduğu dikkate alındığında; TÜİK’in söz konusu hesaplamasına göre Türkiye’de ortalama aylık hane gelirinin en az 10 bin TL olması gerekiyor ki bunun yüzde 5.85’i enerji giderlerini karşılayabilsin.’

TÜİK verilerine göre Nisan’ da aylık bazda TÜFE, yüzde 1.68 oranında artarken yıllık bazda ise yüzde 17.14’e yükseldi.

Akın’ın çalışmasında yer verdiği tespitler şöyle:

Enerjinin payı yüzde 5.85: TÜİK’in Tüketici Fiyat Endeksi Ana Grup ve Madde Ağırlıkları (Türkiye) veri setinde yer alan bilgilere göre enerji kalemlerinin içinde bulunduğu konut giderlerinin TÜFE’deki ağırlığı yüzde 15.35 oldu. Konut giderleri içerisinde sayılan enerji kalemleri arasında elektrik ücreti yüzde 2.71; doğalgaz ücreti yüzde 1.68 ve doğalgaz abonman ücreti ise yüzde 0.03 ağırlıklı olarak yer alıyor. Buna göre elektrik ve doğalgaz giderlerinin sepetteki toplam ağırlığı yüzde 4.43 oldu. Söz konusu elektrik ve doğalgaz payına; odun, kömür ve tüp gaz ücretinin eklenmesiyle söz konusu oran yüzde 5.85 seviyesine çıkıyor.”

“Vatandaşın eve kapandığı dönemde sepetteki enerji faturalarının oranı sadece yüzde 5.85. Bu rakamın gerçekle alakası yok. İşsizliğin arttığı bir dönemde aynı hanede iki asgari ücretli olsa dahi 10 bin TL’nin ancak yarısına ulaşılabiliyor” dedi.

YORUM YAP