reklam
reklam
DOLAR 32,6553 % -0.44
EURO 34,9881 % -0.76
STERLIN 41,4020 % -0.7
FRANG 36,7963 % -0.21
ALTIN 2.428,58 % -0,68
BITCOIN 65.182,33 -0.792
reklam

Türk Tabipler Birliği’ nden korona salgınıyla mücadelede önemli uyarı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türk Tabipler Birliği’ nden korona salgınıyla mücadelede önemli uyarı
reklam

Türk Tabipler Birliği’ nden korona salgınıyla mücadelede önemli uyarı geldi; ‘Salgın kontrol altına alınamıyor, sağlıkçılar tükeniyor!” açıklaması yapıldı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Covid-19 izleme kurulu, Covid-19 pandemisine ilişkin 5. ay değerlendirmesini 14 Ağustos 2020 Cuma günü zoom üzerinde gerçekleştirilen basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

TTB Covid-19 izleme kurulu üyesi Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, 623.766 kişi karantina altına alındığını, 11 Ağustos 2020 itibarıyla Sağlık Bakanlığı verilerine göre hesaplanan aktif hasta sayısının 11.152 olduğunu söyledi. Tanık, Sağlık Bakanlığı’nın seroprevalans çalışmasında elde edilen sonuçların hesaplanan aktif hasta sayısı ile karşılaştırıldığında, toplumda PCR testi ile tanı alanların 9.9 katı kadar aktif vaka bulunduğunu kaydetti.

“SALGINLA MÜCADELEDE VATANDAŞIN ODAĞA ALINMASI SORUNLU”

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, Prof. Dr. Özlem Azap ve Prof. Kayıhan Pala’nın katıldığı basın toplantısında Türkiye’de Covid-19 pandemisinde güncel durum ele alındı.

Salgınla mücadelede vatandaşın odağa alınmasının sorunlu bir yaklaşım olduğuna dikkat çekilen basın toplantısında, giderek daha çok sayıda sağlık çalışanının enfekte olduğu, sağlık çalışanlarının tükenmekte olduğu vurgulandı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bu süreçte 27’si hekim 53 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

Adıyaman, ”Türkiye’nin Covid-19 salgını sürecindeki 5 ayının değerlendirildiği rapor ile bu süreçte yaşananlardan yola çıkarak, önümüzdeki gün ve ayların gerçekten ağır, zorlu gündemlerini daha az sıkıntı, hastalık ve ölümleri atlatabilmeye katkı sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENİYOR”

Sağlık çalışanlarının tükenmekte olduğuna dikkat çeken Feride Aksu Tanık, sağlık çalışanlarının özlük haklarının geliştirilmesi ve Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanlarının geride kalan yakınlarının yaşamlarının güvence altına alınması gerektiğini belirtti.

“65 YAŞ ÜZERİ YURTTAŞLARIMIZIN TEKRAR EVE KAPATILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

65 yaş üzeri sokağa çıkma sınırlamasına ilişkin bir soru üzerine Prof. Dr. Kayıhan Pala, 65 yaş üzeri yurttaşların bir kez daha eve kapatılmasının hem beden hem ruh sağlıkları açısından yeni sorunlar yaratma potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Pala, “Dünyada görülmemiş bir süre içerisinde 65 yaş üzeri yurttaşları eve kapatmanın ne tür sonuçlar verdiğini/vereceğini bilmiyoruz. diye konuştu.

SONBAHARDA AŞILAMA FAALİYETİ İÇİN HAZIRLIK YAPILMALI

Bir başka soru üzerine Prof. Dr. Özlem Azap, Eylül ayından itibaren influenza aşısı için geniş kapsamlı aşılama çalışmalarının başlatılması gerektiğini ve bunun geçtiğimiz dönemlerde “riskli grup” diye tanımlanan gruplardan daha geniş bir aşılama faaliyeti olması, bunun için de aşının stoklanmış olması gerektiğini söyledi.

ABD ve İngiltere’de bununla ilgili kamuyou bilgilendirmelerinin yapıldığını belirten Azap, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın henüz böyle bir açıklaması olmadığını belirtti.

reklam

YORUM YAP