DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Türkiye’nin katma değer yolculuğunda Ar-Ge artıyor!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkiye’nin katma değer yolculuğunda Ar-Ge artıyor!

”Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” araştırması firmaların Ar-Ge çalışmalarında Covid-19 etksine rağmen yatırımlarını sürdürdüklerini gösterdi.

Araştırmaya göre 2020 yılında en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket, 3 milyar 356 milyon lira ile ASELSAN oldu. 500 firmanın toplamda 16 milyar 995 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdiğini gösteren araştırmada; TUSAŞ ve TOFAŞ, ASELSAN’la birlikte ilk üçte yer almayı başaran isimler oldu.

Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime, bu yıl sekizincisini gerçekleştirdiği “Türkiye Ar-Ge Araştırması” ile Türkiye’nin katma değer yolculuğunda nereye vardığını gözler önüne sererken araştırmada yer alan 500 firma Ar-Ge harcamasını 16 milyar 995 milyon TL’ye çıkardı. Ar-Ge çalışmalarına dair Türkiye’de son yıllarda ciddi adımlar atılırken Ekonomi ve İş Dünyası Portalı Turkishtime’ın 2013 yılında start verdiği “Türkiye Ar-Ge 250 Araştırması” da bu amaca hizmet eden en önemli hamlelerden biri oldu. Bugüne kadar binlerce firmanın dahil olduğu araştırma, sekizinci yılına girerken “Türkiye’de Ar-Ge hafızasını yaratmak” vizyonunun üstüne bir taş daha ekledi.

Pandeminin gölgesinde geçen bir yıl olan 2020’de Türkiye ekonomisine dair grafikte düşüş yaşanmasına rağmen araştırmaya konu olan 500 firma, 2019 yılına nazaran Ar-Ge’de daha güçlü bir performans ortaya koydu.

Şirketlerin ar-ge personel sayısı, ar-ge harcamaları, 2021’de planlanan ar-ge harcaması gibi verilerin değerlendirildiği ‘Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri’ genel sıralamasında ilk on şirket şöyle:

1-Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

2-Tusaş Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.

3- Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

4-Roketsan Roket San. ve Tic. A.Ş.

5-TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)

6-Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş.

7-Ford Otomotiv San. A.Ş.

8-Havelsan Hava Elektronik San. ve Tic. A.Ş.

9-Vestel Elektronik Sanayi ve Tic. A.Ş.

10-Arçelik A.Ş.

YORUM YAP