DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Ultra İşlenmiş Gıdalara Tütün Mamulleri Uyarısı!

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ultra İşlenmiş Gıdalara Tütün Mamulleri Uyarısı!

‘Ultra İşlenmiş Gıdalar’ kategorisindeki yiyeceklerin insan sağlığına verdiği zararlar daha görünür olarak obezite ve diğer hastalıkların risklerini taşıyabilir mi?

‘Ultra İşlenmiş Gıdalar kategorisinde satışa sunulan konserve ürünleri, unlu veya şekerli paketlenmiş ürünler, gazlı içecekler, hazır yemekler ve soslar, çorbalar, krem peynir gibi sürülebilir ürünler işlenmiş gıdalardır.

Bu konuda bilim insanları aşırı işlenmiş gıdaların dünya genelinde büyük bir sağlık riski oluşturduğunu açıklayarak bazı uyarılarda bulundu.

Sözcü’de yer alan bir habere göre Sao Paulo Üniversitesi’nde görevli Profesör Carlos Monteiro, bu hafta düzenlenecek Uluslararası Obezite Kongresi’nde aşırı işlenmiş gıdaların yarattığı riski anlatacağını söyledi.

“Ultra işlenmiş gıda” kavramını ilk kez ortaya atan Monteiro, bunların tüm dünyada sağlıklı diyetlerin yerini aldığını ve tütün ürünleri gibi bazı uyarılarla satılması gerektiğini dile getirdi.

Monteiro, São Paulo’daki konferans öncesinde Guardian’a verdiği demeçte, “Ultra işlenmiş gıdalar, çoklu kronik hastalık riskini arttırmaları bakımından sağlık açısından taşıdıkları riske rağmen, küresel diyetlerdeki paylarını ve hakimiyetlerini artırıyor. UPF’ler tüm dünyada daha sağlıklı, daha az işlenmiş gıdaların yerini alıyor ve aynı zamanda çeşitli zararlı özellikleri nedeniyle diyet kalitesinde bozulmaya neden oluyor. Bu gıdalar hep birlikte obezite salgınına ve diyabet gibi diyetle ilişkili diğer kronik hastalıklara yol açıyor” dedi.

Sonuçları Şubat ayında yayınlanan araştırmada ultra işlenmiş gıdaların yüksek kalp hastalığı, kanser,  tip 2 diyabet gibi rahatsızlıklara sebep olarak erken ölüm riskini artırdığı ortaya çıkmıştı.

Market rafların ‘Ultra İşlenmiş Gıda’ etiketini tanımanın yolu fazla zor değildir; herhangi bir işlenmiş gıdayı tanımlamanın kolay bir yolu, etiketine bakmaktır. Tanınmayan, karmaşık adlara sahip bir içerik listesi varsa, bunun işlenmiş gıda olduğunu söyleyebiliriz. İşlenmiş gıda tüketimi obezite, metabolik sendrom, otoimmün hastalıklar, depresyon, kolon ve mide kanserini riskini artırdığı son araştırmalarda daha fazla değerlendiriliyor!

YORUM YAP